Európai Parlament

Joseph Daul: Magyarország irányt mutat, a néppárti frakció elnöke kiállt a magyar alkotmányozás mellett

Joseph Daul: Magyarország irányt mutat, a néppárti frakció elnöke kiállt a magyar alkotmányozás mellett

2011. 03. 31.

A Magyar Országgyűlésben ugyan nem tartja fontosnak a részvételt az alkotmányozás vitájában az MSZP, annak azonban – a médiatörvény ügyéhez hasonlóan – elengedhetetlen szükségét érezte, hogy európai parlamenti képviselőin keresztül ismét külföldről támadja meg a magyar kormányt. A Tabajdi Csaba vezette négytagú szocialista delegáció március 29-i keltezésű, brüsszeli körlevele tételesen sorolja a párt kifogásait az alkotmánytervezettel kapcsolatban, valamint azokat az érveket, amelyekre hivatkozva nem vesznek részt az alkotmányozás folyamatában. Ezúttal Bokros Lajos EP-képviselő is csatlakozott hozzájuk, a Veszélyben a demokrácia és a jogállam Magyarországon című levelével.

A szocialisták tovább folytatják a hazugságokra alapuló kampányukat külföldön – reagált Szijjártó Péter. A miniszterelnök szóvivője hangsúlyozta, óriási politikai bűn, ha valaki pártérdekek alapján egy egész ország ellen lejárató kampányt indít külföldön. Az MSZP ezzel kárt okoz Magyarországnak – tette hozzá.

Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő lapunknak úgy nyilatkozott, minden uniós ország szuverén döntése, milyen alkotmányt fogad el, aki pedig a tagállamok szuverenitását megkérdőjelezi, az magának az Európai Uniónak a közös jogköreit is megkérdőjelezi. „Ha egy EP-képviselő feljelenti saját hazáját az uniónál olyan kérdésben, melybe az EU-nak nincs is beleszólása, nos, az képtelen állapot” – fogalmazott.

Közben Szájer József, a Fidesz–KDNP alkotmányszövegező bizottságának vezetője internetes naplójában válaszolt az elmúlt napok vádaskodásaira, amelyek során a Népszabadság és több civilszervezet azt állította, a kormánypártok titkolják az uniós képviselők előtt az új alkotmányt, illetve pontatlanul tájékoztatják őket a tervezetről. Közölte: az Országgyűléshez benyújtott tervezetet már négy nap múlva kézbe vehették az EP képviselői. Ezt éppen a médiatörvény vitája indokolta, hiszen ha van fordítás, nehezebb a rosszindulatú félremagyarázás. Mivel a bevezetőnek szánt Nemzeti Hitvallás fordításával Szájer elégedetlen volt, csak később csatolták a szöveghez, amelyet közben tovább finomítottak.

„A magyar alkotmánytervezet a közös európai hagyományokon és értékeken, az emberi méltóság és szabadságjogok tiszteletén, a demokrácia és jogállamiság elvein alapul. A tervezet választ ad a 21. századi kihívásokra, a jövő nemzedékekért való felelősség és a fenntartható fejődés szempontjaira pedig különös hangsúlyt fektet” – jelentette ki tegnap Joseph Daul, a néppárti frakció elnöke. Hozzátette, a magyar alkotmányozók azzal, hogy az Európai Unió Alapjogi Chartáját belefoglalják az alkotmányba, elősegítik az uniós integráció mélyítését, és irányt mutatnak Európának.

Magyar Hírlap