Költségvetés Ellenőrzés

Magyarország a jó példa, új tagállam is képes a hatékony forrásfelhasználásra

Magyarország a jó példa, új tagállam is képes a hatékony forrásfelhasználásra

2011. 12. 01.

A Költségvetési Ellenőrző Bizottság magyarországi látogatása többszöri halasztás után 2011 júliusában valósult meg. A delegáció tagja volt Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő is. A jelentéstevő, Ingeborg Graessle mutatta be a látogatás során összegyűlt tapasztalatokról szóló jelentést. A jelentés üdvözölte a magyar kormány által az elmúlt másfél évben tett erőfeszítéseket, melyeket a hatékonyabb, gyorsabb és szabályosabb uniós forrásfelhasználás megerősítése érdekében tettek.

Az strukturális alapokra és azok felhasználására vonatkozó, Magyarországon érvényben lévő 24 jogszabályt 2010 végén egyetlen kormányrendeletben egyesítették, mely átláthatóbbá, egyszerűbbé tette a jogszabályi környezetet. A pályázatok elektronikus úton való benyújtása szintén az elmúlt egy évben vált lehetővé, ez az intézkedés a pályázókra háruló adminisztratív terheket lényegesen csökkentette. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a közösségi források felhasználását koordináló szervek átszervezése lehetővé tette azt, hogy a magyarországi kedvezményezettek gyorsabban jussanak a megítélt támogatásokhoz.

Az Állami Számvevőszékről szóló 2011. július 1-jén hatályba lépett törvényről a jelentés megállapítja, hogy az képes garantálni az Állami Számvevőszék függetlenségét, továbbá olyan rendelkezéseket tartalmaz, melyek alapján azok az érintettek, akikre a számvevőszéki fenntartások és ajánlások vonatkoznak, kötelezve vannak a szükséges intézkedések megtételére, illetve megfelelő akcióterv kidolgozása.

A jelentéstevő és a delegációban részt vevő többi képviselő is rendkívül hasznosnak találta a látogatást, hiszen Magyarország a jó példa arra, hogy egy új tagállam is képes hatékonyan és szabályosan felhasználni a közösségi forrásokat. A nemzetközi pénzügyi válság ellenére képes volt egy megerősített intézményi és jogi környezetet létrehozni annak érdekében, hogy a kedvezményezettek könnyebben, gyorsabban és kevesebb felesleges adminisztráció árán jussanak hozzá a támogatásokhoz.