2011. 10. 15.
Ahogy ezt Johannes Hahn, az unió regionális politikáért felelős biztosa kifejtette: „Az Open Days 2011 egy nagyszerű lehetőséget kínál régiós partnereinknek, hogy csatlakozzanak a jövő kohéziós politikájának vitájához, amely már lendületben van. A Bizottság bemutatta a (regionális) politika nagy átalakításáról szóló tanulmányát és lefektette a nagyobb hatékonyságú beruházások alapjait. Most a városok és régiók aktív segítségére számítunk abban, hogyan lehet az Unió céljait a munkahelyteremtés és az intelligens beruházások és projektek érdekében konkrétan átültetni a gyakorlatba.”
A workshop-ok a következő három téma köré csoportosultak:
– Európa 2020 stratégia: Bemutatták és megvitatták, hogy a kohéziós politika, valamint a régiók és a városok hogyan járulhatnak hozzá az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedéshez.
– Hatékonyabb megvalósítás: A viták fókuszában a kohéziós politika hatékonyabb megvalósítása állt, mint például. a 2014–2020 időszak közötti Közös Stratégiai Keretterv, ami a területi hatású uniós alapokat fedi le.
– Földrajzi szempontok: A vita középpontjában a régiókra, városokra, több tagállam részeit magában foglaló és makro-regionális területekre vonatkozó integrált területi stratégiák állnak.
Ezenfelül európai város– és regionális fejlesztési területen elismert tudósok csoportja tartott 10 alkalommal közös előadást és szemináriumot a NYÍLT NAPOK “egyetemén”. Számos szemináriumot szerveztek a keleti partnerség országainak, valamint Kína, Latin-Amerika, Ukrajna és Ausztrália részvételével, amely elősegíti a regionális politikával kapcsolatos globális tapasztalatcserét.
A 2011-es rendezvény sikeréhez a szervezők 35 ország 206 régiójával és városával fogtak össze – ezek 23 földrajzi és tematikus partnerségbe tömörülnek –, emellett pénzügyi intézmények, európai szövetségek és cégek is jelen voltak. Mintegy 6000 politikust, regionális és helyi szakértőt és tudóst hívtak meg a Brüsszelben tartandó mintegy 100 szemináriumra és vitára.
A Régiók Bizottsága idén is „találkozóhelyet” biztosított a köz– és magánszféra közötti partnerség erősítésére. 19 ország különböző szektoraiból (információtechnológia, szállítás, energia, városfejlesztés, távközlés, stb.) 65 köz– és magántársulás (PPP) esettanulmányát mutatták be, regionális és helyi hatóságok, pénzintézetek és magánvállalkozások szakértőit felvonultató hálózatépítő találkozók keretében.
Emellett szeptember és november között több, mint 200 helyi rendezvényre kerül sor egész Európában, az „Európa a régiómban” rendezvénysorozat keretén belül. 25 000 látogatót várnak a résztvevő 35 országban Ezek között a tagállamokon kívül megtalálható: Hercegovina, Horvátország, Izland, Montenegró, Norvégia, Szerbia, Svájc és Törökország. A rendezvény sikerességét a 3 nap alatt megtartott események száma és a rendkívül magas érdeklődés is bizonyítja.