Egyéb

A Hét Határ is bemutatkozott Brüsszelben

A Hét Határ is bemutatkozott Brüsszelben

2011. 10. 15.

Ahogy ezt Johan­nes Hahn, az unió regi­o­ná­lis poli­ti­ká­ért felelős biz­tosa kifej­tette: „Az Open Days 2011 egy nagy­szerű lehető­sé­get kínál régiós part­ne­re­ink­nek, hogy csat­la­koz­za­nak a jövő kohé­ziós poli­ti­ká­já­nak vitá­já­hoz, amely már len­dü­let­ben van. A Bizott­ság bemu­tatta a (regi­o­ná­lis) poli­tika nagy átala­kí­tá­sá­ról szóló tanul­má­nyát és lefek­tette a nagyobb haté­kony­ságú beru­há­zá­sok alap­jait. Most a váro­sok és régiók aktív segít­sé­gére szá­mí­tunk abban, hogyan lehet az Unió cél­jait a mun­ka­hely­te­rem­tés és az intel­li­gens beru­há­zá­sok és pro­jek­tek érde­ké­ben konk­ré­tan átül­tetni a gya­kor­latba.”
A workshop-ok a követ­kező három téma köré cso­por­to­sul­tak:
– Európa 2020 stra­té­gia: Bemu­tat­ták és meg­vi­tat­ták, hogy a kohé­ziós poli­tika, vala­mint a régiók és a váro­sok hogyan járul­hat­nak hozzá az intel­li­gens, fenn­tart­ható és ink­lu­zív növe­ke­dés­hez.
– Haté­ko­nyabb meg­va­ló­sí­tás: A viták fóku­szá­ban a kohé­ziós poli­tika haté­ko­nyabb meg­va­ló­sí­tása állt, mint pél­dául. a 2014–2020 idő­szak közötti Közös Stra­té­giai Keret­terv, ami a terü­leti hatású uniós ala­po­kat fedi le.
– Föld­rajzi szem­pon­tok: A vita közép­pont­já­ban a régi­ókra, váro­sokra, több tag­ál­lam részeit magá­ban fog­laló és makro-regionális terü­le­tekre vonat­kozó integ­rált terü­leti stra­té­giák állnak.

Ezen­fe­lül euró­pai város– és regi­o­ná­lis fej­lesz­tési terü­le­ten elis­mert tudó­sok cso­portja tar­tott 10 alka­lom­mal közös előa­dást és sze­mi­ná­ri­u­mot a NYÍLT NAPOK “egye­te­mén”. Szá­mos sze­mi­ná­ri­u­mot szer­vez­tek a keleti part­ner­ség orszá­ga­i­nak, vala­mint Kína, Latin-Amerika, Ukrajna és Auszt­rá­lia rész­vé­te­lé­vel, amely elő­se­gíti a regi­o­ná­lis poli­ti­ká­val kap­cso­la­tos glo­bá­lis tapasz­ta­lat­cse­rét.
A 2011-es ren­dez­vény sike­ré­hez a szer­vezők 35 ország 206 régi­ó­já­val és váro­sá­val fog­tak össze – ezek 23 föld­rajzi és tema­ti­kus part­ner­ségbe tömö­rül­nek –, emel­lett pénz­ügyi intéz­mé­nyek, euró­pai szö­vet­sé­gek és cégek is jelen vol­tak. Mint­egy 6000 poli­ti­kust, regi­o­ná­lis és helyi szakértőt és tudóst hív­tak meg a Brüsszel­ben tar­tandó mint­egy 100 sze­mi­ná­ri­umra és vitára.
A Régiók Bizott­sága idén is „talál­ko­zó­he­lyet” biz­to­sí­tott a köz– és magán­szféra közötti part­ner­ség erő­sí­té­sére. 19 ország külön­böző szek­to­ra­i­ból (infor­má­ció­tech­no­ló­gia, szál­lí­tás, ener­gia, város­fej­lesz­tés, táv­köz­lés, stb.) 65 köz– és magán­tár­su­lás (PPP) eset­ta­nul­má­nyát mutat­ták be, regi­o­ná­lis és helyi ható­sá­gok, pénz­in­té­ze­tek és magán­vál­lal­ko­zá­sok szakértőit fel­vo­nul­tató háló­zat­építő talál­ko­zók kere­té­ben.
Emel­lett szep­tem­ber és novem­ber között több, mint 200 helyi ren­dez­vényre kerül sor egész Euró­pá­ban, az „Európa a régi­óm­ban” ren­dez­vény­so­ro­zat kere­tén belül. 25 000 láto­ga­tót vár­nak a részt­vevő 35 ország­ban Ezek között a tag­ál­la­mo­kon kívül meg­ta­lál­ható: Her­ce­go­vina, Hor­vát­or­szág, Izland, Mon­te­negró, Nor­vé­gia, Szer­bia, Svájc és Török­or­szág. A ren­dez­vény sike­res­sé­gét a 3 nap alatt meg­tar­tott ese­mé­nyek száma és a rend­kí­vül magas érdeklő­dés is bizonyítja.