2011. 01. 21.
Közel 60 külföldi szakértő érkezik Budapestre január 24-én, hogy megvitassa az árvizek integrált kezelésével kapcsolatos problémákat. Az Európai Unió általában környezetvédelmi szempontból közelít az extrém vízügyi jelenségek felé, ez a találkozó azonban elsősorban az árvízvédelem polgári védelmi aspektusainak összehangolását szolgálja.
Az árvíz az egyik leggyakrabban előforduló katasztrófatípus, amely egyre súlyosabb következményekkel fenyegeti az uniós tagállamokat. A tavalyi év folyamán 13-szor kellett aktiválni az EU polgári védelmi mechanizmusát. Ugyanakkor a Tanácsa 2008 óta nem foglalkozott a téma polgári védelmi megközelítésével. A magyar elnökség által szervezett munkaműhely célja az, hogy előkészítse azt a tanácsi állásfoglalást (következtetést), amelyet a bel- és igazságügyi miniszterek várhatóan júniusban fogadnak majd el.
A Belügyminisztériumban megrendezett találkozót január 24-én Bakondi György tűzoltó altábornagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának vezetője nyitja meg. Ezután a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára, Illés Zoltán az árvizek megelőzésével és következményeinek kezelésével, valamint az árvízvédelemmel összefüggő magyarországi tapasztalatokat osztja meg az EU-tagállamok, illetve az Európai Bizottság szakértőivel.
Németország, Svédország, Románia és Lengyelország képviselői a katasztrófavédelmi mechanizmusok egy-egy területéről beszélnek majd. Téma lesz például a mechanizmusba bevont szereplők, így a katasztrófavédelem, a polgári védelem, a vízügyi hatóságok és a helyi önkormányzatok munkájának összehangolása, vagy a modern technológiák felhasználása.
A munkaműhely második napján a résztvevők négy panelt alkotva a plenáris vitán felmerült kérdéseket vitatják meg, és igyekeznek feltárni a jelenlegi rendszerek és együttműködések hiányosságait. A tanácskozás utolsó napján összegzik a vita eredményét, és véglegesítik a tanácsi állásfoglalásra vonatkozó javaslatokat.
A munkaműhelyre az Európai Unió tagállamainak polgári védelmi főigazgatói, valamint az Európai Gazdasági Térség tagállamai (Norvégia, Izland és Liechtenstein) és Horvátország kaptak meghívást. Megfigyelőként az Egyesült Államok Szövetségi Veszélyhelyzet-kezelési Hivatalának (FEMA) egy munkatársa is jelen lesz a munkaműhelyen.
Az integrált árvízvédelmi munkaműhely megrendezéséhez szükséges anyagi forrás 75 százalékát uniós pályázaton nyerte el az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a kiadások fennmaradó részét pedig az elnökségi költségvetésből fedezik.