Egyéb

Az elnökség együttműködő intézményeket akar

Az elnökség együttműködő intézményeket akar

2011. 02. 11.

Martonyi a tagországi parlamentek EU-bizottságai és az Európai Parlament konferenciájának (COSAC) elnöki értekezletén mondott beszédet és válaszolt kérdésekre.

Az EU-s intézmények közötti jó együttműködés programját jelenti a magyar elnökség prioritásaiból az a megfogalmazás, hogy Magyarország elnökként „önzetlen közvetítő”, illetve „gondos pásztor” szerepet kíván játszani. Éppen ezért a magyar elnökség parlamentbarát lesz, azaz jó együttműködést igyekszik folytatni az Európai Parlamenttel, mondta a külügyminiszter.

Nem Európa van válságban

A gazdasági nehézségekről szólva Martonyi leszögezte, hogy egyes tagországoknak vannak ugyan gazdasági problémáik, de nem Európa van válságban. Ebben a kontextusban hangsúlyozta, hogy a Bizottság által a gazdasági kormányzás javítására előterjesztett hat jogszabályból álló javaslatcsomagot kellene sürgősen elfogadni. Aláhúzta, hogy a magyar elnökségnek az a legfőbb célkitűzése, hogy június végére ez az átfogó csomagot az Európai Tanács elfogadja.

A földközi-tengeri események és az energiapiac

Martonyi méltatta a február 4-i csúcstalálkozó energiaügyi határozatát, amely 2014-re előírja az egységes belső energiapiac megteremtését. A magyar miniszter felhívta a figyelmet, hogy az egységes energiapiac szükségét bizonyítják a földközi-tengeri térség legutóbbi eseményei is.

„Az integrált energiapiac nemcsak a keleti tagországoknak szükséges, hanem mindannyiunknak, mert senki sem tudja, mely szállítási források kerülnek veszélybe a jövőben” – tette hozzá.

Egyiptommal kapcsolatban a magyar külügyminiszter kérdésekre válaszolva kijelentette, hogy az egyiptomi népnek magának kell döntenie, de az erőszak semmiképpen sem elfogadható, és a demokráciába való átmenetnek szabad választásokhoz kell vezetniük.

Elengedhetetlen a kohéziós politika

Az EU gazdasági sikeressége szempontjából Martonyi elengedhetetlennek minősítette a „sikeres, hatékony, és megfelelő finanszírozással alátámasztott kohéziós politikát”.

A 2013 utáni többéves keretköltségvetésről a magyar külügyminiszter azt mondta, hogy előbb az elérendő politikai célokat kellene meghatározni, és csak utána vitázni a megvalósításukhoz szükséges pénzeszközökről.

Jól finanszírozott közös agrárpolitikát

A közös agrárpolitikáról szólva Martonyi úgy vélte, hogy a világ élelmiszerellátása szempontjából is szükség lesz a következő évtizedekben az EU hatékony mezőgazdaságára, ezért „a KAP-ot meg kell őrizni, és megfelelően, hatékonyan finanszírozni”.

A keleti partnerségi politikával kapcsolatban Martonyi kiemelte, hogy ha az EU nemcsak gazdasági óriás akar lenni, hanem politikai befolyással is kíván bírni, akkor be kell bizonyítania, hogy képes a hatékony együttműködésre a nagyon eltérő összetételű keleti szomszédaival.

Mindannyian eurót akarunk

A versenyképességi paktumra vonatkozó francia-német elképzelésről is kérdezték amagyar külügyminisztert. Martonyi válaszában hangsúlyozta: „nem támogatnánk, ha állandó megosztottság jönne létre az eurózónához tatozó és a zónán kívüli országok között”. „Mindannyian csatlakozni akarunk az eurózónához, sőt ez kötelességünk is” – fűzte hozzá.

A schengeni övezet bővítésével kapcsolatban Martonyi hozzászólásokra reagálva annak a meggyőződésének adott hangot, hogy Románia és Bulgária rövidesen minden kritériumnak teljesen meg fog felelni, és taggá válik, ha még nem a magyar elnökség alatt, akkor nem sokkal utána.

Nyugvópontra juthat a médiatörvény ügye

A dán parlament Európa-ügyi bizottságának liberális párti alelnöke, Eva Kjer Hansen felszólalásában részletezte a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos kifogásait, majd pozitívan értékelte, hogy a magyar Országgyűlés rövidesen módosíthatja a törvényt. Ezt az ülést megnyitva Hörcsik Richárd, az Országgyűlés Európai ügyi bizottságának elnöke jelentette be, közölve, hogy február végén, legkésőbb márciusban sor kerülhet a törvény módosítására az Európai Bizottság ajánlásainak megfelelően.

Győri Enikő államtitkár találkozója a német bizottsági elnökkel

A COSAC találkozót követően Győri Enikő Európa-ügyi államtitkár külön egyeztetett Gunther Krichbaummal, a német parlamenti alsóház (Bundestag) Európa-ügyi bizottságának elnökével. Az államtitkár a versenyképességi csomag kapcsán leszögezte: a magyar elnökség célja, hogy a gazdasági kormányzást megerősítő hat jogszabályt a félév során elfogadják. Krichbaum egyetértett az államtitkárral abban, hogy az Uniónak elsősorban a piacok megnyugtatását kell szem előtt tartania.

A német politikus szerint a versenyképességi paktum pontos tartalmát közösen kell kidolgozni, és megismételte azt az álláspontot, hogy az együttműködés lehetősége az eurózónán kívüli tagállamok előtt is nyitva áll.