Egyéb

Az elnökség és a Parlament szorosan együttműködik a gazdaságirányítási csomag elfogadásáért

Az elnökség és a Parlament szorosan együttműködik a gazdaságirányítási csomag elfogadásáért

2011. 03. 24.

Az Európai Unió és az európai gazdaság szempontjából meghatározó döntések elfogadására készülő Európai Tanács március 24-25-ei ülése előtt két nagy fontosságú találkozót tartott Orbán Viktor az Európai Parlamentben (EP), Brüsszelben. A magyar kormányfő korábban megállapodott Jerzy Buzekkel, az EP elnökével, hogy a magyar elnökség alatt rendszeresen egyeztetnek a Tanács és a Parlament közös hatáskörébe tartozó ügyek állásáról. Ennek keretében folytatott megbeszélést egymással Orbán és Buzek március 23-án este, majd a magyar miniszterelnök a hatos gazdaságirányítási jogszabálycsomag parlamenti jelentéstevőivel, valamint a frakciók gazdasági és monetáris ügyekért felelős koordinátoraival találkozott az EP-elnök jelenlétében.

Orbán Viktor tárgyalópartnerei megköszönték az elnökség erőfeszítéseit, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy előzőleg az Európai Parlament nagy többséggel megszavazta azt a jogalkotási állásfoglalást, amely fenntartásokkal, de jóváhagyja az EU működéséről szóló szerződés módosítására irányuló európai tanácsi határozattervezetet. A szerződésmódosítás célja, hogy az euróövezet tagállamai állandó pénzügyi stabilitási mechanizmust tudjanak létrehozni.

A magyar miniszterelnök az EP elnökével és a gazdasági és monetáris bizottság tagjaival folytatott megbeszélésein megerősítette, hogy az elnökség a gazdasági-pénzügyi válságra adott európai válasz azon elemeire koncentrál, amelyek a Tanács soros elnökségének feladatkörébe tartoznak. Az elnökség programjában az európai szemeszter elnevezésű makrogazdasági koordinációs ciklus eredményes végrehajtása és a gazdasági kormányzás erősítését szolgáló hat jogszabálytervezet június végéig történő elfogadása élvez elsőbbséget.

Orbán Viktor kiemelte, hogy az elnökség teljes körű együttműködésre törekszik az EP-vel, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a hatos gazdasági csomag jogalkotási munkái júniusban sikeresen lezárulhassanak. Ez az átfogó uniós válságkezelés hitelességét mutatná, és megnyugtató jelzést küldene a piacoknak – hangsúlyozta a kormányfő. A magyar elnökség szerint a szabályozás gyors jóváhagyása nagyon fontos, de az természetesen nem mehet a tartalom, a minőség rovására. A hat jogszabály szigorúbb makrogazdasági felügyeletet és költségvetési kereteket vezet be a tagállamok számára.

A magyar kormányfő tárgyalásain Buzek elnök és a képviselők nagyra értékelték, hogy az elnökség olyan előzetes közös álláspont (általános megközelítés) kialakítását érte el a Tanácsban március 15-én, amelyet az EP jó tárgyalási alapnak tekint. A Parlament egyelőre nincs abban a helyzetben, hogy hivatalosan megkezdje az intézményközi tárgyalásokat a hatos jogszabálycsomagról, hiszen a gazdasági és monetáris szakbizottság előreláthatóan csak április második felében szavaz a témafelelősök jelentéseiről. Az EP illetékesei mindenesetre üdvözölték, hogy az elnökség már megkezdte az informális egyeztetéseket.

Orbán Viktor megbeszélései egyértelművé tették, hogy az Európai Parlament kész maximális erőfeszítéseket tenni a hat gazdaságirányítási jogszabály júniusi elfogadásáért. „Az elnökség és az EP részéről mindenki tisztában van azzal, hogy nehéz, bonyolult és érzékeny jogszabálycsomagról van szó, de minden intézmény tudatában van a felelősségének” – mondta a tárgyalásokról nyilatkozva az eu2011-hu-nak Györkös Péter nagykövet, Magyarország brüsszeli állandó képviselője.