Egyéb

Az elnökség üdvözli, hogy Horvátország 2013-ban csatlakozhat

Az elnökség üdvözli, hogy Horvátország 2013-ban csatlakozhat

2011. 06. 14.

A magyar elnökség haladéktalanul megkezdi a Horvátországgal folyó csatlakozási tárgyalások lezárásáról szóló határozattervezet tárgyalását a Tanácsban, és mindent elkövet annak érdekében, hogy a tagállamok részéről megkapja mindazon támogatást, amely ahhoz szükséges, hogy a csatlakozási tárgyalások a magyar elnökség alatt lezáruljanak. Ezt közölte Martonyi János külügyminiszter a magyar elnökség nevében az után, hogy brüsszeli sajtóértekezletén Štefan Füle bővítési biztos pozitívan értékelte a horvát csatlakozási tárgyalások előrehaladását.

A magyar elnökség üdvözölte a Bizottság értékelését, és gratulált a horvát kormány teljesítményéhez. Egyúttal bátorította a horvát partnereket, hogy „az eddigi elkötelezettséggel dolgozzanak a megkezdett reformok elmélyítésén”.
 

Zágráb megfelelő színvonalon teljesített

A Bizottság szerint Zágráb a meghatározott feladatokat megfelelő színvonalon teljesítette.

„Különös örömmel tölt el, hogy bejelenthetem, a Bizottság befejezte a tárgyalásokat Horvátországgal. Ez azt jelenti, hogy a Bizottság a munka rá eső részét elvégezte. Most a tagállamokon a sor, hogy értékeljék a tárgyalásokat, és döntsenek arról, hogy hivatalosan is le lehet-e zárni őket, és alá lehet-e írni a csatlakozási szerződést” – jelentette ki Füle.

A biztos szerint Horvátország nem csak elfogadta a Bizottság által kívánt jogszabályokat, hanem végre is hajtotta őket. „Egyszóval Horvátországnak bizonyítania kellett, hogy visszafordíthatatlan intézkedéseket tett” – mondta. Újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a Bizottság természetesen – a belépés időpontjáig – ellenőrzi majd, hogy Horvátország teljesíti-e a vállalásait, ezt követően azonban semmilyen megfigyelést nem tervez.

A bizottsági értékelés a hátralévő nyitott tárgyalási fejezetekre vonatkozott, melyek egyben a legbonyolultabbak is. Ezek a versenypolitikával, a pénzügyi és költségvetési eszközökkel, az igazságszolgáltatással és az alapvető jogokkal, valamint az egyéb témákkal foglalkozó fejezetek. Az első két területen a jelentős gazdasági és pénzügyi vonatkozások okoztak nehézséget, a harmadik témakörben pedig az igazságszolgáltatási reform, a korrupció elleni küzdelem, a háborús bűnösök bíróság elé állítása, valamint a menekültek hazatérésének elősegítése területén volt eddig Zágrábnak elmaradása.

Ez utóbbi fejezet bizonyult a horvát csatlakozás utolsó akadályának Viviane Reding, az Unió jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős biztosa szerint is. „Tavaly még nem gondoltam volna, hogy a horvátoknak sikerülhet ezt lebontani, de egy év alatt teljes mértékben és visszafordíthatatlanul átalakították az igazságszolgáltatási rendszerüket” – fogalmazott a Bizottság alelnöke a Bel- és Igazságügyi Tanács június 10-i ülése előtt adott nyilatkozatában Luxembourgban.

A Bizottság június 10-i kedvező állásfoglalásával a magyar elnökség megkapta a szükséges felhatalmazást arra, hogy – a tagállamok egyöntetű támogatása mellett – megállapodjon Horvátországgal a fenti fejezetek lezárásáról. „Teljesülnek azok a feltételek, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a 27 tagállam a tárgyalásokat lezárja” – áll az elnökség közleményében. A dokumentum hangsúlyozza, hogy „a tárgyalások lezárása Horvátországgal olyan siker, amire mind a nyugat-balkáni térségnek, mind az Európai Uniónak szüksége van, hiszen a nyitottságon, a teljesítmény elismerésén alapuló jövőképet vázol fel.

A magyar elnökségnek kiemelt célkitűzése, hogy a Horvátországgal folyó csatlakozási tárgyalások június 30-ig lezáruljanak.

 

 

A csatlakozási tárgyalások utolsó szakasza

A 2004-ben tagjelöltté vált Horvátországgal 2005-ben megkezdett csatlakozási tárgyalások a magyar elnökség alatt az utolsó szakaszba léptek, a legösszetettebb, legnehezebb fejezetek lezárása maradt csak hátra.

A halászati fejezetet a legutóbbi tárgyalási fordulóban, június 6-án Brüsszelben zárták le. A megállapodás értelmében Horvátországban még egy ideig használni lehet egyes hagyományos halászati technológiákat, és csak egy bizonyos felkészülési idő után kell majd felhagyni velük.

Ezt megelőzően, az április 19-i tárgyalásokon lezárták a mezőgazdasággal, valamint a regionális politikával és strukturális eszközökkel kapcsolatos témakört is.

Orbán Viktor kormányfő május 30-án Budapesten kijelentette, hogy hiba lenne fékezni Horvátország EU-csatalakozását. „Ha nem lesz eredmény, ami a Balkánt az európai ösvényen tartja, kockázatjuk a térség stabilitását. Ha nem tudunk reális perspektívát kínálni, akkor elveszítjük a hitelességünket” – mondta. Az ország csatlakozása kézzelfoghatóvá tenné a régió számára az európai integrációt, erősítve a nyugat-balkáni térség stabilitását és az EU értékei melletti elkötelezettséget – tette hozzá.