Egyéb

Az új gazdasági kormányzási csomag a plenáris előtt

Az új gazdasági kormányzási csomag a plenáris előtt

2012. 06. 13.

Az Európai Parlament plenáris ülésén a dán elnökség, valamint Olli Rehn biztos jelenlétében vitatták meg az új gazdasági kormányzási csomagot. A 2011 őszén elfogadott, az uniós gazdaságirányítás megerősítését célzó, úgynevezett hatos csomagot követően, az Európai Bizottság 2011. november 23-án fogadta el kiegészítő gazdasági kormányzási javaslatait. A két jogszabálytervezet az együttdöntési eljárás hatálya alá esik és az Euró-zóna tagállamaira vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz. A költségvetési törvény­tervezetek monitoringjáról és értékeléséről, valamint a túlzott hiány megszüntetésének biz­tosí­tásáról szóló javaslatról szóló foglalkoztatási bizottsági vélemény felelőse Deutsch Tamás volt.

 

Az Eurózóna-beli országok költségvetési politikájának összehangolása és szorosabb ellenőrzése elengedetlen ahhoz, hogy a valutaunió hosszú távon is működőképes maradjon. Azonban ahogyan azt a néppárti jelentéstevő a véleményében is hangsúlyozza: elengedhetetlen, hogy a tagállamok fenntarthassák költségvetési önrendelkezésüket, mely a tagállami gazdasági kormányzás egyik legfontosabb eszköze. Azon tagországokat, melyek még nem használják a közös valutát, a költségvetési monitoring gyakorlatába egyenrangú félként kell bevonni, de – ahogyan azt a fideszes jelentéstevő hangsúlyozta – a szigorúbb költségvetési ellenőrzés és koordináció csak a valutaövezethez való csatlakozást követően vonatkozzon rájuk. Deutsch Tamás kiemelte azt is, hogy nagyon fontos az, hogy a közösség költségvetési politikája teljes mértékben összhangban álljon az új munkahely-teremtési és növekedési stratégiával, az Európa 2020 stratégiával.

 

A fideszes politikus üdvözölte, hogy egyes tagállamok, köztük Magyarország már alaptörvényébe foglalta az államadósság maximális mértékét, az új magyar alaptörvény ugyanis kimondja: "Az Országgyűlés nem fogadhat el olyan központi költségvetésről szóló törvényt, amelynek eredményeképpen az államadósság meghaladná a teljes hazai össztermék felét." – zárta felszólalását Deutsch Tamás.