Egyéb

Berlin támogatást ígért a magyar elnökségnek

Berlin támogatást ígért a magyar elnökségnek

2011. 05. 05.

A tárgyalások utáni együttes sajtóértekezleten Merkel kijelentette, hogy az elmúlt hónapokban az Európai Unió előtt álló legfontosabb feladatok megvalósítása terén sikerült jelentős haladást elérni. A kancellár elmondta, hogy magyar tárgyalópartnerével egyetértettek az Európai Unió előtt álló feladatokban, és ennek kapcsán áttekintették a magyar elnökség teendőit a még hátralévő időszakban.

A magyar célkitűzésekkel kapcsolatban a kancellár utalt Horvátország csatlakozására, amihez Németország nyitottan áll hozzá. Reményét fejezte ki, hogy a csatlakozási tárgyalások sikerrel érnek véget, és Zágráb minél előbb az EU tagja lehet. Bulgária és Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatban a német kormányfő utalt rá, hogy meg kell várni az Európai Bizottság nyári jelentését.

A kancellár meggyőződését fejezte ki, hogy a magyar elnökség a hátralévő időszakban is az eddigiekhez hasonlóan sikeres lesz.

Orbán Viktor külön köszönetet mondott a horvát csatlakozáshoz nyújtott német támogatásért. Stratégiai célnak nevezte, hogy a Nyugat-Balkán az unió részévé váljon. Ezen az úton – mint utalt rá – az első, de rendkívül jelentős lépés lehet Horvátország csatlakozása.

Orbán Viktor megköszönte a kancellárnak a magyar elnökséghez eddig nyújtott német támogatást. Úgy értékelte, hogy az európai stratégiai ügyek megítélésében a két ország álláspontja egyezik. Hangsúlyozta, hogy Magyarország rendkívül fontosnak tekinti az európai vívmányok megőrzését, az uniós elnöki tevékenység sikeres befejezését, beleértve a gazdasági kormányzást erősítő jogszabályok megalkotását, valamint a schengeni rendszer előre vitelét, továbbá Horvátország európai uniós tagságának biztosítását.

A magyar elnökség kiemelt céljai között szerepel a gazdaságirányítás reformját szolgáló hat jogszabály elfogadtatása a félév végéig, ezért a hátralévő két hónap legfontosabb feladata, hogy június végéig létrejöjjön a politikai megállapodás az Európai Parlamenttel.

Horvátország csatlakozása kérdésében a magyar elnökség korábban egyértelmű vállalást tett, hogy június végéig le kívánja zárni Horvátországgal a csatlakozási tárgyalásokat. Magyarországnak meggyőződése, hogy Horvátország képes a hátralévő követelményeket az Unióval való teljes együttműködéssel és párbeszédben teljesíteni. A magyar álláspont szerint Horvátország csatlakozása regionális jelentőségű, mert az egész Nyugat-Balkán számára jelentené azt a pozitív üzenetet, hogy az erőfeszítéseket integrációs előrehaladás követi.

A schengeni rendszer esetleges felülvizsgálatának kérdésében a magyar elnökségnek az az álláspontja, hogy a belső határellenőrzés nélküli rendszer az EU-nak a közös pénzhez, az euróhoz fogható egyik legnagyobb vívmánya, amelyet meg kell őrizni.