2012. 02. 14.
A 2011 őszén elfogadott, az uniós gazdaságirányítás megerősítését célzó, úgynevezett hatos csomagot követően, az Európai Bizottság 2011. november 23-án fogadta el kiegészítő gazdasági kormányzási javaslatait. A két jogszabálytervezet az együttdöntési eljárás hatálya alá esik és az Euró-zóna tagállamaira vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz. A költségvetési törvény¬tervezetek monitoringjáról és értékeléséről, valamint a túlzott hiány megszüntetésének biz¬tosí¬tásáról szóló javaslatról szóló foglalkoztatási bizottsági véleménytervezet elkészítésére a bizottság Deutsch Tamást jelölte ki.
Az Európai Bizottság javaslata a költségvetési egyensúly, valamint a tagállami gazdaságpolitikai irányítás felügyeletének megerősítését és hatékonyabb uniós szintű koordinációját célozza. Deutsch Tamás az előterjesztés bemutatásakor hangsúlyozta, hogy támogatja az európai bizottsági javaslatcsomagot, de nem szabad sem a szigorú költségvetési politikát, sem pedig a foglalkoztatási és növekedési prioritásokat egymás rovására központba helyezni. Arra kell törekedni, hogy Európa olyan megoldást találjon, mely egyszerre képes egyensúlyt teremteni a felelős költségvetési politika, a növekedési és foglalkoztatási célok elérése, valamint minden olyan érvényben lévő uniós stratégia között, mint például az EU2020 és annak foglalkoztatási és növekedési célkitűzései.
Az Európai Bizottság ezzel a javaslatcsomaggal együtt tette közzé a 2012-es évre vonatkozó éves növekedési jelentését, Brüsszel arra a következtetésre jutott, hogy az előző évinél is nagyobb erőfeszítésekre van szükség annak érdekében, hogy Európában sínre kerüljön a növekedés és a munkahelyteremtés. Az Európai Bizottság öt prioritást határozott meg a 2012-es évre az EU egésze és a tagállamok számára. Ezek közül kettő a foglalkoztatást, a munkaerőpiacot, valamint a válság társadalmi következményeit, köztük az Európa-szerte növekvő munkanélküliség problémáját kívánják orvosolni. Nekünk, a Foglalkoztatási és Szociális Bizottságban különösen fontos ezeknek a prioritásoknak a szem előtt tartása, hiszen ez a kulcsa annak, hogy a szigorú fiskális intézkedések meghozatala mellett Európa kilábalhasson a válságból. A Parlamentnek, nekünk is kötelességünk a válság okozta foglalkoztatási és szociális feszültségek kezelésére megoldást találnunk – mondta el Deutsch Tamás.
Az Eurózóna-beli országok költségvetési politikájának összehangolása és szorosabb ellenőrzése elengedetlen ahhoz, hogy a valutaunió hosszú távon is működőképes maradjon. Azonban ahogyan azt a néppárti jelentéstevő a véleményében is hangsúlyozza: elengedhetetlen, hogy a tagállamok fenntarthassák költségvetési önrendelkezésüket, mely a tagállami gazdasági kormányzás egyik legfontosabb eszköze. Azon tagországokat, melyek még nem használják a közös valutát, a költségvetési monitoring gyakorlatába egyenrangú félként kell bevonni, de – ahogyan azt a fideszes jelentéstevő hangsúlyozta – a szigorúbb költségvetési ellenőrzés és koordináció csak a valutaövezethez való csatlakozást követően vonatkozzon rájuk.
A jelentéstevő üdvözölte, hogy egyes tagállamok, köztük Magyarország már alaptörvényébe foglalta az államadósság maximális mértékét, az új magyar alaptörvény ugyanis kimondja: "Az Országgyűlés nem fogadhat el olyan központi költségvetésről szóló törvényt, amelynek eredményeképpen az államadósság meghaladná a teljes hazai össztermék felét." – zárta felszólalását Deutsch Tamás.