Egyéb

Duna-stratégia: koordinált megvalósítás

Duna-stratégia: koordinált megvalósítás

2011. 03. 04.

A Duna Régió Stratégia koordináló szerepét hangsúlyozta az Országgyűlés épületében tartott konferencián Barsiné-Pataky Etelka kormánybiztos. A nemzetközi találkozón annak a 14 országnak képviselői vettek részt, amelyek az EU új makroregionális együttműködésében vesznek részt.

Felszólalásában Barsiné „tévképzeteknek” nevezte azokat a véleményeket, amelyek szerint a stratégia nem képviselne valós hozzáadott értéket, hanem fölösleges adminisztratív szintet teremtene az uniós regionális struktúrában. A kormánybiztos szerint a részvétel önkéntes jellege is azt bizonyítja, hogy a stratégia nem bürokratikus szerkezet létrehozására irányul, hanem a már létező célok és eszközök megfelelő párosításával kíván az eddigieknél jobb eredményt elérni.

A Duna-stratégia szimbolikus jelentőségét is kiemelte a kormánybiztos. Erősíti az integrációt az Unión belül, valamint szorosabbra fűzi a jó viszonyt a szomszédos területekkel is, hiszen a nyolc uniós tagállam mellett hat EU-n kívüli ország is része az együttműködésnek.

A magyar elnökség célja, hogy mire az Európai Tanács júniusi ülésén a tagállamok jóváhagyják a stratégiát, minden előkészület lezáruljon, és azonnal megkezdődhessen a végrehajtás. Barsiné elmondta, hogy a jelenlegi „elő-előkészületi” fázis célja, hogy április végére minden prioritási terület koordinátora megtartsa az első egyeztetést, amelyen meghatározzák a munkatervet, a célokat és az együttműködés módszereit.

A 11 prioritási terület koordinátorait február 3-án Budapesten mutatta be Martonyi János magyar külügyminiszter és Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa. A célok megvalósulásáért minden esetben legalább két ország felel majd.