Egyéb

Elindult az első európai szemeszter

Elindult az első európai szemeszter

2011. 01. 12.

Magyarországra vár a feladat, hogy a Tanács soros elnökeként irányítsa az Unió történetében első európai szemeszter végrehajtását. Az új gazdasági együttműködés elindításaként az Európai Bizottság 2011. január 12-én éves növekedési jelentést (Annual Growth Survey) adott ki, amelyben gazdaságpolitikai és költségvetési prioritásokat javasol a tagállamok számára.

Növekedés, versenyképesség, munkahelyteremtés

A magyar elnökség szerint a jelentés közzététele után azonnal meg kell kezdeni a tárgyalásokat, hogy az uniós állam- és kormányfők márciusi csúcstalálkozóján politikai iránymutatást fogadhassanak el. Az ezek alapján elkészítendő nemzeti gazdasági programok segíteni fognak abban, hogy Európa kilábaljon a válságból, visszanyerje versenyképességét, és beinduljon a munkahelyteremtés.

Az elnökség meggyőződése, hogy az új gazdaságkoordinációs mechanizmus minden tagállam közös érdeke, és a költségvetési fegyelem megerősítésén túl növekedésösztönző, egyensúlyteremtő intézkedésekre van szükség.

Szigorú költségvetés, egyensúly, stabil pénzügyi szektor

Az Európai Bizottság jelentése tíz pontba szedte az uniós országok számára javasolt gazdaságpolitikai intézkedéseket.

Eszerint a növekedés alapvető előfeltétele a szigorú költségvetési fegyelem, a makrogazdasági egyensúly és a pénzügyi szektor stabilitása. A foglalkoztatás növeléséhez a munkavállalás vonzóbbá tételére, a nyugdíjrendszerek reformjára, a munkanélküliek foglalkoztatására van szükség. Emellett a Bizottság szerint megfelelő egyensúlyt kell találni a munkahelyek biztonsága és a foglalkoztatás rugalmassága között. A növekedés ösztönzése érdekében a jelentés javasolja az egységes belső piacban rejlő lehetőségek kiaknázását, a magántőke bevonását és a költséghatékony energiához való hozzáférés biztosítását.

A Bizottság szerint az európai félév meg fogja változtatni a tagállami kormányok gazdaság- és költségvetési politikáinak kialakítását. Ha a jelentésben megfogalmazott célok megvalósulnak, „Európa visszatérhet a gyors gazdasági növekedéshez és magasabb foglalkoztatási szinthez” – mondta José Manuel Barroso, a Bizottság elnöke.

Európai szemeszter

Az éves növekedési jelentés közzététele az európai szemeszternek vagy félévnek nevezett koordinációs ciklus kezdete. Ennek keretében a tagállamok a Stabilitási és Növekedési Egyezmény szabályai, illetve az Európa 2020 stratégia szerint összhangba hozzák a közös uniós célkitűzésekkel makrogazdasági és költségvetési politikájukat, valamint szerkezetireform-intézkedéseiket. Mindez fontos lépés az európai szintű gazdasági kormányzás irányába.

A gazdasági kormányzás megerősítését célzó európai félév eljárási rendjét a tagállamok 2010 szeptemberében hagyták jóvá. Az idei évtől kezdve a Bizottság minden januárban előterjeszti majd az Unió gazdasági helyzetét és a fő kihívásokat elemző jelentését, amely egyben ajánlásokat is tartalmaz a tagállamok számára. Az Európai Parlamentben és a Tanácsban egyaránt megvitatandó éves növekedési jelentés szolgál alapjául azoknak az iránymutatásoknak és következtetéseknek, amelyeket az Európai Tanács tavaszi ülésén fogad el, és amelyek nyomán a tagállamok áprilisban véglegesítik középtávú költségvetési stratégiájukat és nemzeti reformprogramjaikat.

A magyar elnökség tevékenysége precedensértékű lehet a tekintetben, hogy milyen módon szervezi meg és koordinálja a különböző tanácsi formációk munkáját ezen az EU pénzügyi stabilitása, fenntartható növekedése és versenyképessége szempontjából döntő fontosságú területen.