Egyéb

Garantálni a nők választási lehetőségét

Garantálni a nők választási lehetőségét

2011. 03. 08.

„Amikor a nemzetközi nőnap útjára indult, a női egyenjogúság vadonatúj, forradalmi eszme volt. Azóta a nemek közti egyenlőség a modern társadalmi berendezkedés egyik alapelvévé vált” – kezdte beszédét az elnökség nevében Győri Enikő. Az EU-ügyekért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy nem szabad megállni az egyenlőség deklarálásánál, hiszen azt „korról korra, helyről helyre sérelmek érik.” Példákkal érzékeltette a sanyarú női sorsokat világszerte: „a háborúk vagy éhség elöl menekülő nők kicsi gyerekekkel, csonka, apa nélkül maradt családok a nyomornegyedekben”.

 

Összehangolni a munkát és a családi életet

Sokatmondó, hogy erre a megemlékezésre a nőket sújtó szegénység megjelenési formáiról szóló jelentés vitája után kerül sor, mondta Győri Enikő utalva arra, hogy a gazdasági válság a kevésbé védett rétegeket – így a nőket is – még érzékenyebben érinti. Az államtitkár síkra szállt amellett, hogy a nők számára biztosítva legyenek a munka és a családi élet összehangolásának feltételei. „Garantálni kell a nők számára a választás lehetőségét” – hangsúlyozta Győri.

Az államtitkár szerint „a női munkavállalás a nők méltóságát erősíti, hozzájárul ahhoz, hogy szabadon hozzák meg döntéseiket, alakítsák életüket.” Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a Tanács dolgozik „a várandós, gyermekágyas vagy szoptató munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről" szóló irányelv felülvizsgálatán, amelyről a Foglalkoztatási, Szociális, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács (EPSCO) júniusi ülésére jelentés készül.

 

Az elnökség törekvései

„A magyar elnökség fontos eredményének tekintjük az EPSCO március 7-én elfogadott döntését a nők és férfiak közötti esélyegyenlőségről szóló paktum (European Pact for Gender Equality) 2020-ig tartó megújításáról, ami a tagállamok elkötelezettségét mutatja a kérdés iránt” – hangsúlyozta az államtitkár. Győri Enikő hozzátette: a magyar elnökség zászlajára tűzött több olyan ügyet is, amely pozitív hatással lehet a női foglalkoztatásra.

Az elnökség prioritásai között szerepel a családok szerepének tudatosítása a társadalmi, gazdasági és demográfiai problémák esetében. Ezért szervez az elnökség demográfiai hetet, amelyen a születések számának növeléséről lesz szó. „Ezekben a döntésekben kiemelkedő szerepük van nőknek, a női döntéseknek” – húzta alá Győri.

 

A nők szerepe a társadalomban

„A gazdasági fejlődés irányába tett lépések mellett nem szabad megfeledkeznünk a nők társadalomban betöltött különleges szerepéről” – folytatta az államtitkár, aki szerint különös figyelmet kell fordítani a hátrányos helyzetű csoportokhoz tartozó nők helyzetére. Győri Enikő jelezte, hogy a tagállami romastratégiák európai keretének kialakítása során – amelynek jóváhagyását az Európai Tanács júniusi ülésétől várja – ki szeretné emelni a roma nők családösszetartó szerepét.

„Történelmi tapasztalat, hogy a nők aktív társadalmi szerepvállalása nélkül nincs erős civil társadalom” – zárta beszédét Győri Enikő, felidézve, hogy az egyiptomi forradalom során a kairói Tahrir téren szabadságot követelők között női tüntetők is voltak, mert „ők is alakítói kívánnak lenni a változásoknak”. Az államtitkár lándzsát tört amellett, hogy az Európai Uniónak ideológiai sztereotípiáktól mentesen támogatni kell ezeket a törekvéseket.