Egyéb

Győri: a legnehezebb feladatoktól sem riadt vissza az elnökség

Győri: a legnehezebb feladatoktól sem riadt vissza az elnökség

2011. 06. 15.

A gazdasági válságot alacsony foglalkoztatottság, magas államadósság, demográfiai gondok kísérték, ezért az elnökség olyan lépéseket igyekezett tenni, amelyek enyhíteni tudják ezeket a problémákat. „Nem féltünk attól, hogy nehéz kérdések megoldását tűzzük ki magunk elé”– emlékeztetett beszédében az államtitkár.

„A menetrendet tartottuk, és a prioritásaink mindegyikében történt előrelépés” – hangsúlyozta Győri Enikő. Ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy az elnökség a következő két hétben még fontos feladatok előtt áll, így teljesítményét még nem lehet minden területen értékelni.

Az elnökség nem csak arra törekedett, hogy csökkentse a jövőbeni gazdasági válságok előfordulásának esélyét, hanem a fenntartható növekedés alapjait is le kellett tennie, fejtette ki az államtitkár. „Amíg nem vagyunk képesek munkahelyeket teremteni, addig az európai polgárok nem fogják elhinni, hogy amit teszünk, az ő érdekeiket szolgálja” – húzta alá.

A munkahelyteremtés fő eszközeként az Európa 2020 stratégiát, és az ezzel szoros kapcsolatban álló gazdaságpolitikai koordinációs ciklust, az európai szemesztert jelölte meg. „Nagyon feszes volt az ütemterv, de az uniós szervek és a tagállamok jó együttműködésének köszönhetően le fogjuk tudni zárni az első európai szemesztert” – vélekedett Győri.

Véleménye szerint a Bizottság június 7-én bemutatott országspecifikus ajánlásai azt bizonyítják, hogy minőségi változás állt be a korábbi, úgynevezett lisszaboni stratégiához képest. A jelenlegi mechanizmus egyértelműen látni engedi, hogy egy-egy tagállam milyen vállalásokat tesz például a munkahelyteremtés vagy az oktatás területén, és hogyan valósítja meg őket.

Győri utalt arra, hogy az elnökség nem feledkezett meg a társadalom szélére szorult lakosság felzárkóztatásáról sem, ez a fő célja a romaintegrációs stratégiák európai keretrendszerének. Méltatta az egységes piaci intézkedéscsomag terén elért elnökségi eredményeket is. „Bízom abban, hogy az Európai Bizottság konkrét jogszabálytervezeteket fog a jövőben letenni annak érdekében, hogy ez az egységes piacot minél jobban ki tudjuk aknázni” – mondta.

 

Együttműködés a civil szervezetekkel

Az államtitkár meleg szavakkal köszönte meg az EGSZB együttműködését. Az EU tanácsadó szerve hét véleményt készített az elnökség számára, melyek közül Győri különösen a családpolitika és demográfia témakörben készített dokumentumot emelte ki. Az elnökség elismerését tolmácsolta az EGSZB számos, Magyarországon megrendezett programjáért is.

Az államtitkár elmondta, az EGSZB-hez hasonlóan a magyar elnökség is különös figyelmet fordított arra, hogy munkájába a civil szervezeteket is bevonja. „A tanácsülések előtt a magyar miniszterek leültek a civil szervezetekkel és meghallgatták a véleményüket, majd ezzel a munícióval utaztak Brüsszelbe” – idézte fel Győri.