Egyéb

Hatos csomag: az elnökség bízik a parlamenti támogatásban

Hatos csomag: az elnökség bízik a parlamenti támogatásban

2011. 06. 22.

Két történelmi szerkezeti reformot is véghezvitt a Tanács a magyar elnökség alatt: előkészítette a Parlamenttel való elsőolvasatos megállapodásra a gazdasági kormányzás megerősítését célzó hatos jogszabálycsomagot, és a Gazdasági és Pénzügyi Tanács június 20-i ülésén sikeresen befejezte az Unió történetében az első integrált gazdaságpolitikai koordinációs ciklust, az európai szemesztert.

„Sokat elértünk, és mindezt az Önök segítségével” – köszönte meg Matolcsy az EP-bizottságnak az utóbbi hónapok kiváló együttműködését. A Parlament „stratégiai partnere” volt az elnökségnek, tette hozzá. Matolcsy kitért arra is, hogy a Bizottság kulcsszereplője volt a tárgyalásoknak. Többször elmondta, hogy az intézmények igen jól tudtak együttműködni. Igaz, ehhez „időnként át kellet lépni a saját árnyékunkat” – jegyezte meg egy képviselő kérdésére válaszolva.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy a hatos jogszabálycsomag a magyar elnökség fő prioritása volt, amely nélkül az Unió átfogó válasza a válságra nem lehet teljes. Hangsúlyozta, hogy a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése óta a Parlament és a Tanács első ízben fogad el együttdöntési eljárással jogszabályt a gazdaságpolitika területén.

Nagyon pozitívnak értékelte a két intézmény együttműködését. „El kell ismernem, hogy véleményem szerint a Parlament módosító indítványai jelentősen javították a szövegeket” – mondta Matolcsy, és megköszönte a képviselők által benyújtott több mint 2 ezer javaslatot.

Matolcsy aláhúzta: a Parlamentnek és a Tanácsnak egyaránt az a célja, hogy „minimalizálja a jövőbeli gazdasági megrázkódtatások lehetőségét”. Ezt szolgálja az EU és az eurózóna gazdaságirányításának a megerősítése.

Később képviselők kérdéseire reagálva Matolcsy úgy fogalmazott, hogy „az EU hitelessége forog kockán”. Figyelmeztetett arra, hogy a válságnak még nincs vége, és az EU-nak nagy szüksége van a végső megállapodásra.

Miután a képviselők zöme kétségeinek adott hangot a tekintetben, hogy a Tanács előző nap elfogadott tárgyalási álláspontja elegendő kompromisszumot tartalmaz, Matolcsy megismételte: „továbbra is optimista vagyok, hogy létrejön a végső megállapodás” néhány napon vagy héten belül. Utalt arra, hogy az döntéshozók nagy nyomás alatt vannak, és mindent meg kell tenniük azért, hogy elkerüljék a múlt hibáit. Befejezésül a Crescit sub pondere palma (Teher alatt nő a pálma) latin közmondást idézve felidézte, hogy az EU-t a válságok mindig megerősítették.

Az EP-meghallgatáson Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkára, a hatosos csomag elnökségi főtárgyalója is szót kapott. Részletesen ismertette a képviselőkkel, hogy a Tanács a hat jogszabály mely kérdéseiben ment elébe az EP igényeinek.

Az államtitkár rámutatott, hogy az elnökség meggyőződése szerint a pénzügyi szabályozás területén elért eredmények is fontos elemei a válságra adott átfogó uniós válasznak. Az elnökség öt jogalkotási dossziét is előrébb tudott vinni, előzetes tanácsi álláspont jött létre a fedezetlen eladásokról és az egységes eurófizetési térségről szóló rendelet, valamint a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelvről, így megkezdődhet a háromoldalú intézményközi egyeztetés (trialógus) a jogszabályok első olvasatos elfogadásáról. A pénzügyi derivatívákról szóló rendelet és az úgynevezett Omnibusz 2 irányelv kérdésében is jelentős haladás történt a Tanácsban – közölte Kármán.