Egyéb

Horvát csatlakozás: a cél a tárgyalások júniusi lezárása

Horvát csatlakozás: a cél a tárgyalások júniusi lezárása

2011. 04. 28.

Az elnökség és Horvátország célja egyaránt az, hogy 2011 első felében befejeződjenek az Európai Unió és Horvátország közötti csatlakozási tárgyalások, ám Zágrábnak minden erőfeszítést meg kell tennie, hogy valamennyi feltételt ütemesen teljesítse. Ezzel az eredménnyel zárultak Győri Enikő zágrábi megbeszélései április 28-án.

A magyar államtitkár partnereivel – Davor Stier horvát miniszterelnöki főtanácsadóval és Andrej Plenković integrációs ügyekért felelős külügyi államtitkárral – a Horvátországgal folyó csatlakozási tárgyalások zárószakaszának aktuális kérdéseit tekintette át. A felek egyetértettek abban, hogy a horvát csatlakozási tárgyalások lezárása kedvező jelzést küldhet az egész nyugat-balkáni térségnek.

Győri Enikő és horvát partnerei megvitatták a még le nem zárt öt tárgyalási fejezettel kapcsolatos teendőket. Kiemelt figyelmet fordítottak a két legösszetettebb kérdésre: a versenypolitikára, valamint az igazságszolgáltatásra és alapjogokra vonatkozó fejezetre. A versenypolitika területén a horvát állami tulajdonú hajógyárak privatizációját kell összhangba hozni az EU állami támogatásokra vonatkozó szabályaival. Az igazságügyi és alapjogi fejezet központi témái: az igazságszolgáltatás függetlenségének és szakmaiságának erősítése, a menekültek visszatérése, a háborús bűncselekmények feldolgozásának gyorsítása és a korrupció elleni küzdelem.

A megbeszéléseken Győri Enikő hangsúlyozta, hogy a tagállamok árgus szemekkel figyelik a horvát kormány teljesítményét a kulcsfontosságú fejezetekben, ezért előrelépést kell elérni. Az államtitkár emlékeztetett arra is, hogy Horvátországnak teljes körű együttműködésre kell törekednie a volt Jugoszláviával foglalkozó Nemzetközi Törvényszékkel.

Davor Stier és Andrej Plenković megerősítette: Horvátország nagyra értékeli a magyar elnökség tevékenységét a csatlakozási tárgyalások ügyében, és a zágrábi kormánynak eltökélt szándéka, hogy május közepére elvégezze a még hátra lévő feladatokat.

A csatlakozási tárgyalások Horvátországgal 2005. október 3-án kezdődtek. A 35 tárgyalási fejezetből 30-at zártak le ideiglenesen, ebből kettőt – regionális politika, valamint mezőgazdaság és vidékfejlesztés – április 19-én. Az utána tartott brüsszeli sajtókonferencián Martonyi János külügyminiszter úgy fogalmazott: „Én most sokkal optimistább vagyok, mint akár néhány héttel ezelőtt”. Hangsúlyozta, hogy: Horvátország sikere messze túlmutat saját határain, a csatlakozási tárgyalások lezárása a bővítési folyamat hitelességét erősítené, így az egész Nyugat-Balkán és az egész EU javát szolgálná.

Előzőleg a magyar elnökség első félidejének eredményeit összegző április 14-i brüsszeli sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette: „A helyzetet nem tudom dramatizálni a bővítés ügyében, mert a helyzet drámai”. Orbán szerint a kilencvenes évek dereka óta még nem volt ilyen mélyponton a bővítés támogatottsága. „Állandóan falakba ütközünk, és időnyerő taktikákkal szembesülünk” – mondta a kormányfő, aki szerint a következő időszakban Közép-Európa legfontosabb feladata, hogy emlékeztesse Európát: ma sokkal nagyobb bajban lenne, a gazdasági válság sokkal súlyosabb és mélyebb lenne, ha nem ment volna végbe az elmúlt évek bővítési folyamata.

Az Európai Parlament 2011. február 16-i plenáris ülésén a képviselők nagy többséggel állásfoglalást fogadtak el Horvátország előrehaladásáról. A dokumentum szerint 2011 első felében lezárulhatnak a csatlakozási tárgyalások Horvátországgal, amennyiben a tagjelölt végrehajtja a szükséges reformokat.