Egyéb

Józan költségvetési politika mellett a tagállamok

Józan költségvetési politika mellett a tagállamok

2011. 04. 08.

„Az Európai Unió a globális egyensúlytalanságok mikrokozmosza” – idézte Matolcsy Angel Gurríát, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkárát, amikor a sajtónak beszámolt az ECOFIN második napjáról. Gurría azon a munkaülésen tartott vitaindító előadást, amelyen a legújabb gazdasági-pénzügyi fejleményekről és a további teendőkről cseréltek véleményt a miniszterek és a jegybankelnökök. Gurría és a másik meghívott előadó, John Lipsky, a Nemzetközi Valutaalap első vezérigazgató-helyettese egyaránt azt hangoztatta, hogy a biztató fejlemények ellenére még nemzetközi és EU-szinten is vannak makrogazdasági egyensúlytalanságok.

Az ülésen elnöklő Matolcsy a „szellemileg stimulálónak” és „felvillanyozónak” minősítette a vitát. Fő tanulságát úgy foglalta össze, hogy az EU még nem teljesen hagyta maga mögött a válságot, és minden erőfeszítés ellenére „továbbra is jelentős kockázatok vannak a láthatáron”. „Folytassuk tehát a szerkezeti reformokat” – mondta Matolcsy, mert csak így biztosítható a kiegyensúlyozott és fenntartható gazdasági növekedés és munkahelyteremtés. Helyes irányba visznek a rendelkezésre álló eszközök: az Európa 2020 stratégia és az európai szemeszter, amely egyébként a magyar elnökség egyik prioritása” – jelentette ki Matolcsy György.

Eloszlatni az aggodalmakat

A két vitaindító előadás és a hozzászólások további üzenetei között Matolcsy kiemelte, hogy a közpénzügyek fenntarthatósága érdekében folytatni kell a költségvetési kiigazítást, a küszöbön álló banki stresszteszteknek pedig átláthatónak és hitelesnek kell lenniük, hogy eloszlassák az európai bankrendszerrel kapcsolatos piaci aggodalmakat. Hozzátette, hogy általános vélekedés szerint minden stressztesztet erős veszteségmegállító intézkedésekkel kell támogatni.

A kétnapos informális ECOFIN-ülés záró sajtóértekezletén Olli Rehn gazdasági és pénzügyi biztos, valamint Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke óvatos derűlátással számolt be a makrogazdasági helyzet javulásáról. Úgy vélték, a közel-keleti és észak-afrikai események, illetve a Japánban történt természeti katasztrófa nem tudják „kisiklatni a fellendülést”. Trichet a pozitív kockázatok közé sorolta a nemzetközi kereskedelem vártnál gyorsabb bővülését és az üzleti bizalom javulását. A kettő együtt ellensúlyozza a negatív kockázatokat, az inflációs veszélyt, a pénzpiaci és geopolitikai bizonytalanságokat. Trichet szerint biztató, hogy nem érvényesülnek a válság másodlagos hatásai.

Rehn: „Az adósságteher felemészti a jövőt”

Ugyanakkor Rehn és Trichet is a józan költségvetési és makrogazdasági politika fontosságát hangsúlyozta, amikor a sajtóértekezleten arról a tüntetésről kérdezték őket, amelyet 22 tagállam szakszervezetei rendeztek Budapesten a megszorítások ellen. „Az adósságteher felemészti a jövőt” – indokolta meg Olli Rehn a költségvetési kiigazítások szükségességét. Jean-Claude Trichet arra is emlékeztetett, hogy a tapasztalatok szerint az EU-ban összefüggés mutatható ki az egyes tagállamok politikáinak józansága és a foglalkoztatás szintje között.

Az EKB elnöke a sajtóértekezleten a válságra adott átfogó uniós válasz megvalósításáról beszélve a gazdasági kormányzás erősítését célzó hatos jogszabálycsomagot is érintette. Úgy vélte, a Tanácsban március 15-én létrejött politikai megállapodás elmarad az eredeti célkitűzésektől.

Akárcsak a nem hivatalos ECOFIN-találkozó első napján, az április 9-ei ülésen is sok szó esett a pénzügyi szektor, a bankrendszer hosszú távú konszolidálásáról. A stressztesztek szigorúságát jelzi, hogy az újonnan létrehozott Európai Bankhatóság (EBA) az 5 százalékos, úgynevezett Tier 1 tőkemegfelelési mutató teljesítését várja el a stresszteszt alá vont 90 európai banktól, közölte Olli Rehn. A tőkemegfelelés újraszabályozásának kérdése egyébként a munkaülésen is felmerült, mert a Bizottság várhatóan júniusban terjeszti elő javaslatát a 2006/48/EK és 2006/49/EK irányelv módosításáról. A tagállamok között egyelőre nincs egyetértés abban, hogy mekkora legyen a tőkemegfelelési mutató nagysága, és hogy az a minimális vagy a maximális követelmény legyen-e.

Az ECOFIN-miniszterek megerősítették azt a nyilatkozatot, amelyet Matolcsy György az EU Tanácsának soros elnöksége nevében tesz az IMF április 16-i közgyűlésén. Azokat az iránymutatásokat is jóváhagyták, amelyek a G20 pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek április 14-15-ei washingtoni találkozóján az európai uniós részvevők fellépésének összehangolását szolgálják. Az EU számára kiemelt témák: a nagy globális makrogazdasági egyensúlytalanságok beazonosítása, a nemzetközi pénzügyi rendszer reformja, a pénzügyi felügyeleti reform és a nyersanyagárak gyors emelkedése.

A miniszterek előzetesen megállapodtak a nyersanyagokkal és árupiacokkal kapcsolatos pénzügyi kihívásokról szóló tanácsi záródokumentum szövegéről is, amelyet hivatalosan az ECOFIN következő, májusi ülésén fogadnak majd el. Mivel azonban a téma a G20-találkozó napirendjén is szerepel, fontos volt, hogy a Tanács már most kialakítsa közös álláspontját.

Az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek Gödöllőn megrendezett informális találkozójának első napján döntés született arról, hogy az Európai Bizottság az IMF bevonásával tárgyalásokat kezd a Portugáliának nyújtandó pénzügyi segítségről.