Egyéb

Martonyi: a bővítés nem nemzeti presztízs kérdése, hanem közös érdek

Martonyi: a bővítés nem nemzeti presztízs kérdése, hanem közös érdek

2011. 06. 16.

„A programunkban prioritásként jelöltük meg a bővítési folyamat előmozdítását. A bővítés stratégiai érték, ami Európát erősebbé teszi” – mondta Martonyi miniszter EP-képviselők előtt Brüsszelben. Hozzátette, hogy a folyamat hiteles és fenntartható kell legyen: „Követelünk és teljesítünk”. A magyar elnökség eredményeire utalva hangsúlyozta, hogy a munkát a következő elnökségeknek is folytatniuk kell, hiszen a bővítés az Európai Unió és a tagjelöltek közös érdeke.

„A bővítést is az elnökség mottójának – erős Európa – jegyében kezeltük. Leszögeztük, hogy egy nyitott Európa sokkal erősebb, mint egy olyan, amelyik bezárja ajtaját a világ előtt” – húzta alá a miniszter.

„Kulcsfontosságú az intézmények együttműködése” – mondta Martonyi és dicsérte mind az Európai Bizottságot, mind az Európai Parlamentet (EP) kiváló és döntő jelentőségű munkájáért. „Ha vannak vagy lesznek jelentős eredmények, az jelentős részben az intézmények sikeres együttműködésének lesz köszönhető”.

 

Tárgyalászárás Horvátországgal június 30-ig

A miniszter megemlítette, hogy a magyar elnökség soha nem adta fel optimista hozzáállását annak kapcsán, hogy sikerülhet-e június 30-ig lezárni a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal. Elmondta, hogy mind az Általános Ügyek Tanácsának június 21-i, mind az Európai Tanács június 23-24-i ülésén jelentős kérdések vannak még napirenden. „A célvonalhoz értünk és nem szeretnék semmit megelőlegezni,” mondta a képviselőknek. Egyúttal leszögezte, hogy lát esélyt a június végi tárgyalászárásra. „A csatlakozás kulcsa a tagállami parlamentek zsebében van” – jelentette ki, utalva a tényre, hogy a Bizottság múlt héten bemutatott értékelését egyes tagállamokban még a parlamenteknek is jóvá kell hagyniuk.

A képviselők üdvözölték, hogy Horvátország teljesítményét egészen a csatlakozás időpontjáig ellenőrzi majd a Bizottság, amellyel – Martonyi szerint – maga Horvátország is egyetért. „Vannak még technikai kihívások ezen a téren, de ezek megoldása folyamatban van” – számolt be a miniszter.

 

Varázserejű folyamat

Martonyi úgy látja, hogy egy ország sikere vagy kudarca hatalmas hatással van minden más tagságra vágyó államra. Szerinte Horvátország eredményeiből más országok is új energiát merítettek az előttük álló feladatokhoz. „Ha csak Szerbiát nézzük, világosan látszik, hogy előrelépés történt. Ez a folyamat varázsereje. Megértik az üzenetet, erőt merítenek belőle és reagálnak rá” – mondta a miniszter.

Jelentős fejleményként értékelte a Pristina és Belgrád között folyó párbeszédet is, és ismételten utalt az európai perspektíva pozitív hatására. A folyamat fellendülését bizonyítja Martonyi szerint az is, hogy a montenegrói kormány a Bizottság értékelésére alapozva kidolgozta a csatlakozási folyamathoz szükséges intézkedéseket tartalmazó tervét. A külügyminiszter elmondta, reméli, hogy hamarosan ki lehet jelölni a tárgyaláskezdés konkrét dátumát is.

Martonyi János elismerően szólt a Görögország és Macedónia volt Jugoszláv Köztársaság (FYROM) közti névvitában történt fejleményekről. „Úgy tudjuk, hogy az álláspontok igen közel állnak most már egymáshoz. Ez bizonyítani fogja a modern geometria egyik alaptörvényét, miszerint a párhuzamosok is találkoznak egy ponton,” jelentette ki.

A miniszter valószínűtlennek tartja, hogy az elnökség fennmaradó két hetében új fejezeteket nyithassanak Törökországgal, ennek ellenére határozottan kiállt az európai perspektíva mellett. „Ez stratégiai kérdés” – mondta, és leszögezte, hogy jobb Törökországot bent tudni az EU-ban, mint azon kívül.

Martonyi bejelentette, hogy a magyar elnökség június 27-ére kormányközi konferenciát hív össze az izlandi csatlakozásról is. „Négy fejezetet fogunk itt megnyitni, és bízunk benne, hogy kettőt azon nyomban le is tudunk zárni majd” – fogalmazott a magyar külügyminiszter.