2011. 05. 27.
„A dolgok lényegüket tekintve eldőltek. (…) Hogy hogyan lehet az eseményt technikailag meggyorsítani, azt a következő napok, hetek fogják eldönteni. A politikai elképzelések világossá váltak. Ha Horvátország teljesíti a feltételeket, akkor a csatlakozási tárgyalások le fognak zárulni” – mondta a külügyminiszter. „A horvát csatlakozás belátható időn belül van. Hogy pontosan milyen időpontban kerül rá sor, erről nem érdemes beszélni” – tette hozzá.
Schengent javítani kell, nem leépíteni
Martonyi jelezte, hogy Románia és Bulgária schengeni csatlakozására már nem kerülhet sor a magyar elnökség végéig. Utalt rá, hogy a schengeni bővítés ügye egy időben vesztésre állt. „Volt egy időszak, amikor úgy nézett ki, hogy nagyon-nagyon háttérbe szorul a kérdés. De ebből kijöttünk a magyar elnökség erőfeszítéseinek eredményeként. A tagállamok között nagyon nagyok voltak a feszültségek, a magyar elnökség hihetetlen erőfeszítéseket tett a feloldásukra” – idézte fel a miniszter. Az események alakulását vázolva azt mondta: „a Tanácsban most majd leszögezzük, hogy Románia és Bulgária megfelel a schengeni szerződés alapvető technikai feltételeinek, és szeretnénk azt az időpontot megállapíttatni, amelyben majd meg kell hozni a politikai döntést, vagy legalábbis a döntési folyamatot el kell indítani” – hangsúlyozta Martonyi.
A miniszter aláhúzta: nem szabad összefüggést teremteni a migráció, valamint a román és bolgár belépés között. „A schengeni rendszert fenn kell tartani. Senki sem vonja kétségbe, hogy ez az európai integráció legfontosabb vívmánya. Ha ezt elkezdjük leépíteni, az nem jó, ezt meg kell állítani. A schengeni rendszert átalakítani kell, nem leépíteni” – mutatott rá a miniszter. Hozzátette_ „a külső határok ellenőrzésének erősítésére van szükség, nem a belsőkére, mert az a rendszer károsítása lenne. A rendszert nem károsítani kell, hanem javítani”.
Az amerikai kormány örül, hogy mi segítjük az arab átalakulást
Líbiával kapcsolatban megismételte, hogy a tripoli magyar nagykövetség (amely most az EU-t is képviseli) addig marad nyitva, amíg szükség van rá. „Addig maradunk, amíg szükség van ránk”. Kifejtette, hogy az EU-nak szerepet kell játszania az arab átalakulásokban, „az emberek megvédelmezésének kötelezettsége” elve alapján. Jelezte, hogy a világon és konkrétan az amerikai kormányzatban vannak várakozások az EU-val szemben, és „örülnek, hogy mi segítünk az arab országok átalakulásában”.
Martonyi dicsérte a tanácsi soros elnökség intézményét. „Jó dolog, hogy minden tagállam megkapja a felelősséget, és tanul” – mondta.
Közép-Európa működik
Kiemelte a magyar és az utána következő lengyel soros elnökség együttműködését mint a közép-európai identitás megnyilvánulását. „Az utóbbi hetek és az Általános Ügyek Tanácsának 2011. május 23-i munkavacsorája arról győzött meg, hogy Közép-Európa működik. (…) Ha bizonyos kérdésekben kőkeményen ugyanazt az álláspontot visszük, akkor a leadott szavazatokban olyan súlyt képviselünk, hogy megkerülhetetlenekké válunk” – fogalmazott a magyar külügyminiszter.