Európai Parlament

Megoldást kell találni a Gerevich-ösztöndíjra

Megoldást kell találni a Gerevich-ösztöndíjra

2013. 05. 17.

Az MPB idei évi rendes közgyűlésén a küldöttek egyhangúlag támogatták azt a javaslatot, hogy rendezni kell a Gerevich-ösztöndíj kérdését, ennek érdekében a sportolók és edzők részére járó támogatás újragondolására kell felszólítani a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökségét.

Tavaly 1,1 milliárd, idén valamivel kevesebb mint 1 milliárd forint a Gerevich-ösztöndíj keretöszege, amelyből mindössze 21 millió forintot lehet felosztani a paralimpikonok között.

A téma a közgyűlés végén, az egyebek napirendi pontban került szóba, amikor egy hozzászólásban elhangzott: a londoni paralimpián szenzációsan szerepelt sportolók becsapva érzik magukat. Évek óta méltatlan a sportolók és edzők ösztöndíj rendszere. Reményteli volt, hogy a MOB átveszi a Gerevich-ösztöndíj kezelését, de sajnos ez nem hozott megoldást, sőt… Az új sportágakkal bekerülésével a válogatott sportolók és edzők létszámának növekedését nem kezeli a rendszer. A londoni paralimpiát követően ígéret volt arra, hogy a jutalom és felkészülés támogatása megoldásra kerül. Sajnos az ígéret és a végrehajtás nem egy kézben van. A küldöttek elismerték az MPB vezetőinek erőfeszítéseit a kérdés megnyugtató rendezése érdekében, de kifejtették, hogy a rendezés érdekében akár az Egyenlő Bánásmód Hatóság állásfoglalását is meg kell kérni a helyzet tarthatatlansága miatt. A közgyűlés résztvevői bíznak benne, hogy a MOB elnöksége az MPB közgyűlésének állásfoglalását figyelembe veszi, és napirendre tűzi az ösztöndíjak felosztásának újratárgyalását.

A felkészülés segítésére történt rendkívüli kormányzati intézkedés keretében kapott támogatásért köszönetet fogalmaztak meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) felé. Dr. Deutsch Tamás, az MPB alelnöke a témával kapcsolatban rövid felszólalásában hangsúlyozta: a fogyatékos sport számára hatalmas gondot jelentenek a forrásmegvonások, hiszen amíg 2002-ben a nominatív állami támogatás elérte az egymilliárd forintot, idén kevesebb mint félmilliárd forintot kap a fogyatékos sport valamennyi területe összesen, miközben a feladatok és a költségek évről évre jelentősen nőnek. Minderről a közgyűlés végén, az egyebek napirendi pont tárgyalásakor esett szó.

A közgyűlés az elnöki beszámolóval kezdődött, a tavalyi évről Gömöri Zsolt elmondta, hogy a FONESZ megszűnése, valamint a Magyar Parasport Szövetség, illetve a Magyar Látás- és Mozgássérültek Sportszövetségének egyesülése a Fogyatékosok Magyarországi Sportszövetségévé új kihívást és az adminisztratív feladatok rengeteg munkát jelentettek a londoni nyári paralimpiai szereplés előkészítése mellett. Az állami támogatáshoz az első félévben nem sikerült hozzájutni, ami komoly likviditási és működési nehézségeket okozott, de a MOB előlegek és a támogatók segítségével (TESCO, Allianz, K&H Bank, E-on, Hotel Eger&Park) sikerült átvészelni ezt az időszakot. Idén is az év második felében várható az állami támogatás megérkezése, mivel még a támogatási szerződések sem készültek el. A MOB-ban megvan a szándék, hogy idén előrefizetésekkel segítsen a helyzet enyhítésén.

A közgyűlés elfogadta az elnöki beszámolót, illetve a közhasznúsági jelentést, a felügyelő bizottság beszámolóját, a könyvvizsgálói jelentést. Az idei költségvetési terv tárgyalása során több hozzászólásban is elhangzott, hogy a sportszakmai feladatok megfelelő ellátásához jelentősebb támogatásra lenne szükség.

A jövő évi szocsi téli paralimpiáról készült beszámoló során elhangzott, hogy két síelő, a mozgássérült Dani Gyöngyi és a látássérült Balogh Zsolt képviselik a magyar színeket a játékokon, a házigazdák felajánlásának köszönhetően a sportolók számára a helyszínen is biztosítható lesz az a sportszakmai és egészségügyi háttér, ami ahhoz szükséges, hogy a maximumot tudják kihozni magukból a paralimpián.

A közgyűlés határozatot fogadott el a Magyar Paralimpikonok Klubja és a Magyar Paralimpiai Támogató Testület megalakulásáról. A két új szervezet saját szabályzat alapján működik majd. Az MPB Becsey János kétszeres paralimpiai bajnok úszót, elnökségi tagot jelölését támogatja a Paralimpikonok Klubjának vezetői tisztségére. Becsey János elmondta, hogy szoros együttműködést szeretnének kialakítani az Olimpikonok Klubjával a sportolói érdekek hatékonyabb képviselete reményében. Több előremutató egyeztetés volt már ebben a témában. A Magyar Paralimpikonok Klubjának mindenki tagja lehet, aki kvótával részt vett valamelyik paralimpián.

A Magyar Paralimpiai Támogató Testület prof. dr. Réthelyi Miklós vezetésével alakul meg, zárt tagsági rendszerrel, olyan prominens személyek felkérésével akik társadalmi elismertségük alapján segíteni tudják a hazai paralimpiai mozgalmat.
A közgyűlésen az MPB posztumusz életműdíjjal ismerte el a tavaly váratlanul elhunyt Málnai István úszóedző munkásságát. A kiváló szakember több mint 30 évig foglalkozott fogyatékkal élő úszókkal, a díjat testvére vette át.

A közgyűlés meglepetésvendége dr. Fejes András volt, az első magyar paralimpikon, aki dobogós helyen végzett nyári paralimpián: a kiváló sportember 1972-ben Heidelbergben atlétikában, a 60 méteres kerekesszékes hajtásban lett harmadik. A sportpályafutása befejezése után pszichológusként ismert és elismert szakember felbecsülhetetlen értékű ereklyéket ajánlott fel az MPB részére: a paralimpiai szerepléséért kapott bekeretezett oklevelet, melyet dr. Ludwig Guttmann, a paralimpia elődjének tekintett Stoke Mandeville-i Játékok alapítója írt alá, illetve a klasszifikációját igazoló kétoldalas egészségügyi lapot, amelyre rávezették, milyen sérültségek alapján történt meg a kategorizálása.

Forrás: hparalimpia.hu