Egyéb

Sikeres bemutatkozás az Unió fővárosában – a magyar ETT-k a területi együttműködés élvonalában

Sikeres bemutatkozás az Unió fővárosában – a magyar ETT-k a területi együttműködés élvonalában

2012. 10. 09.

A workshopon a hozzászólók a csoportosulások jövőbeli szerepét vázolták fel és néhány javaslat is elhangzott. Az ETT megfelelő eszköz a határ menti fejlesztési stratégiák integrálásához (Petr Osvald, Régiók Bizottsága), amely stabil és megbízható keretet biztosít a közösségi beruházásoknak (José Antonio Ruiz de Casas, Európai Bizottság), és amely adekvát választ jelenthet a határon átnyúló integrált területi beruházások (ITB-k) menedzselésére vonatkozó igényre a következő programozási időszakban (Joachim Zeller EP-képviselő, Élise Lindner, Interact).

Joachim Zeller, az EGTC-rendelet felülvizsgálatának jelentéstevője foglalta össze az Európai Parlament módosítási javaslatait. Ezek a módosítások könnyíteni hivatottak az ETT-k nyilvántartásba vételét (a jóváhagyó hatóságok számának és a jóváhagyásra fordítható időnek a korlátozása; az alapítási folyamat bürokratikus akadályainak csökkentése; harmadik országbeli entitások részvételének egyszerűsítése stb.). Philippe Mestre, a Pyrénées-Mediterrané ETT igazgatója kritizálta a kormányok hozzáállását az ETT-kel kapcsolatban, mivel nemzeti entitásként tekintenek rájuk, holott minden ETT a közösségi jog alapján jött létre.
Ocskay Gyula, a CESCI főtitkára a hallgatóság figyelmét azokra a problémákra hívta fel, amelyeket a tematikus koncentráció okozhat a határon átnyúló együttműködések esetében. Szerinte a határtérségekben a tematikus helyett, inkább a források területi koncentrációjára volna szükség.

A Herwig van Staa, az EGTC-platform koordinátora által vezetett workshopot követően a Régiók Bizottságának épületében, az 5-ös átriumban egy hálózati fórumra került sor, ahol a magyar ETT-k bemutatkoztak. A CESCI erre az alkalomra megjelentetett egy rövid tanulmányt a magyar részvételű ETT-kről, amelyek saját, azonos formátummal készült kiadványaikat osztogatták. Emellett olyan helyi termékeket kínáltak a több, mint 100 fős közönségnek, mint borok, kolbászok, almák, zöldségek és különféle pálinkák.

Az este folyamán az ETT-k képviselői együtt vacsoráztak Deutsch Tamás néppárti európai parlamenti képviselővel, a Regionális Fejlesztési Bizottság tagjával, Hét Határ Egyesület elnökével, és ez jó alkalom volt a problémák, tapasztalatok és a határon átnyúló együttműködések jövőjét illető elképzelések kicserélésére. A megbeszélések értelmében 2013-ra egy ETT-kiállítás lehetőségét vették tervbe, az Európai Parlament Antal József épületében.