2010. 07. 06.
Deutsch Tamás elfogadott javaslatai többek között kiemelik a fenntartható fejlesztés és a zöld növekedés szellemében a környezetvédelem érdekeinek erőteljes érvényesülését valamennyi makro-régió esetében, valamint a környezetvédelmi, közlekedési, és egyéb szempontok egyenrangú kezelését. A fideszes képviselő indítványai hangsúlyozzák, hogy a tagállamokban indokolt esetben lehetővé kell tenni az operatív programok módosítását adott programozási időszakon belül, hogy az érintett régiókban a makro-régiós stratégiák céljaival összhangban a leghatékonyabban kerüljenek felhasználásra a rendelkezésre álló uniós fejlesztési források.
Az ún. európai makro-régiók a formálódó uniós koncepció szerint olyan térségeket jelentenek, amelyeket azonos földrajzi területen közös fejlesztési célok köré szerveznek. Magyarország szempontjából napjaink kiemelt fontosságú makro-régiós kezdeményezése a Duna-menti együttműködés létrehozása, amellyel kapcsolatban a közelmúltban fogadott el támogató határozatot az Európai Parlament. Az erre vonatkozó átfogó, tíz európai országot magába foglaló fejlesztési programot, az ún. Duna-stratégiát az idei esztendő során dolgozzák ki az Unió intézményeiben, és a tervek szerint a 2011. évi magyar soros EU elnökség idején nyeri el végleges formáját a kezdeményezés.
A helyi társadalom részvételének erősítése érdekében Deutsch Tamás javasolta a helyi közösségek erőteljesebb bevonását az őket is érintő stratégiák kidolgozásába és végrehajtásába a helyi médiumokban is megjelenő konzultáció kiterjesztésével, továbbá az európai területi együttműködési társulások (ún. EGTC-k) kialakításával. A jelentés kapcsán Deutsch Tamás végül hangsúlyozta: stratégiai megközelítésre és hosszú távú tervezésre van szükség a makro-régiók vonatkozásában. Ezzel kapcsolatban elsőrendű fontosságú annak megfogalmazása, hogy a formálódó makro-régiók milyen jövőképet, milyen stratégiai fejlesztésekkel kívánnak megvalósítani.