2010. 03. 05.
A holland politikus a hátrányos helyzetû kistérségek fejlesztési elképzeléseirõl szóló fórumon emlékeztetett arra, hogy – az õ javaslatára – az Európai Parlament februárban elfogadta a hátrányos helyzetû közösségek lakásépítési és -felújítási támogatását bõvítõ határozatot.
A jövõben kiterjesztik a lakáscélú intézkedések támogathatóságát mind a városi, mind a vidéki területeken élõ, hátrányos helyzetû közösségekre, így az Európai Regionális Fejlesztési Alapból lesznek finanszírozhatóak a meglévõ lakások felújítását, illetve immár az új lakások építését célzó beruházások – mondta Lambert van Nistelrooij. Hozzátette: ezek a projektek lassan tervezési szakaszba lépnek, de elengedhetetlen, hogy a magyar kormány ezt a területet kiemelten kezelje, valamint erre saját forrásokat is elkülönítsen.
Az EP fejlesztési bizottságának koordinátora személyesen is tájékozódott a szabolcsi település lakáshelyzetérõl, ezt követõen a lakosság elõtt ismertette elképzeléseit. A híres holland futballistához, Ruud van Nistelrooy-hoz hasonló nevû EP-képviselõ éppen a foci témájában találta meg a közös hangot a fórumon megjelent mintegy kétszáz tuzsérival.
A sport egy nagyszerû beilleszkedési lehetõség a roma és a hátrányos helyzetû gyerekek számára, hiszen ez csökkenti a szegregációjukat, elõsegíti integrációjukat – emelte ki beszédében.
A holland politikus emlékeztetett arra, hogy a remélhetõleg hamarosan induló lakásépítésekbõl a romák is sokat fognak profitálni.
Azért harcolok, hogy új házakat kaphassanak a halmozottan hátrányos helyzetben élõk, akiknek ne a település szélén, elkülönítve kelljen élniük, hanem közelebb kerülhessenek a települések központjához, ezáltal a társadalmi centrumhoz – fejtette ki.
A fejlesztést pedig – a helyi közösségek, a regionális szervezeteknek segítségével – a kormánynak kell végrehajtani, hogy ezt ne Európából kelljen irányítani – tette hozzá.
Lambert van Nistelrooij az MTI kérdésére elmondta: a felzárkóztatásra a regionális alapok három százaléka fordítható, így körülbelül 60 millió euró támogatásban részesülhetnek hátrányos helyzetû térségek, feltéve, ha komoly terveket készítenek.
A fórumot megelõzõ sajtótájékoztatón Járóka Lívia, a Fidesz EP-képviselõje kifejtette: nem elég a romatelepeket felszámolni, ezeket komplexen, egészségügyi és szociális tekintetben egyaránt fejleszteni kell.
Nagyon fontos továbbá, hogy az érintettek be legyenek vonva a projektbe, nekik alárendelve kell tevékenykedniük az önkormányzatoknak és az erre a célra létrehozott civil szervezeteknek – közölte.
Hangsúlyozta: a kormány évek óta ígérgeti a cigánytelepek felszámolását, viszont az az összeg, ami az elmúlt hét évben erre hasznosult, mindössze 680 millió forint. Ebbõl érdemi telep-felszámolási program nem tudott elindulni – vélte.
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselõje szerint „szégyellnie kellene magát” az összes politikusnak, akik az elmúlt évek szocialista kormányaiban szerepet vállaltak ebben a kérdésben. A mélyszegénységben élõ embereket folyamatosan átverték – jelentette ki, hozzátéve, hogy a jelenlegi tempó mellett 31 év alatt lehetne felszámolni romatelepeket.
Amennyiben a Fidesz kerül kormányra, a következõ öt évben képes lesz ezt a problémát megoldani egy integrált program segítségével – tette hozzá a fideszes politikus.
(MTI)