Regionális Fejlesztés

A makro-regionális együttműködés kilátásai

A makro-regionális együttműködés kilátásai

2011. 07. 11.

A makro-regionális együttműködés a szakpolitikák területi alapú koordinációjára épül a régiók lehetőségeinek teljesebb kihasználása érdekében. A makro-regionális stratégiáknak szimbolikus jelentősége is van, mert rámutatnak arra, hogy a tagállamok egymásra utaltsága egyre erősödik. Több olyan kihívással kell szembenéznünk (pl. energiabiztonság, éghajlatváltozás, vízminőség), amelyeket csak nemzetközi együttműködésben lehet megoldani.

A Bizottság Ötödik Kohéziós Jelentése hangsúlyozza, hogy a makro-regionális stratégiákkal kapcsolatos további munkának a meglévő stratégiák (Balti, Duna) alapos áttekintésén kell nyugodnia.
Deutsch Tamás, a parlamenti dokumentum néppárti felelőse felhívta a figyelmet, hogy a stratégiák felülvizsgálatához alapvető kritériumokat kell meghatározni. Kiemelte, el kell dönteni, hogy 2013 után milyen szerepet szán a kohéziós politika a makro-regionális stratégiáknak. Fontos lenne általánosságban is meghatározni a makro-regionális stratégiák szerepét 2020-ig, hogy strukturáltan és ne alkalomszerűen jelenjenek meg az elképzelések időről időre.

Az Európai Bizottság képviselője az ülés során kifejtette, hogy a Bizottság 2013-ra készít átfogó elemzést a meglevő két stratégiáról, bár a megvalósítás jelenlegi korai szakaszában még nehezen mérhető a teljesítmény. A stratégiákat nem lehet egymáshoz hasonlítani, bár van sok közös jellemvonás. A hozzászóló képviselők egyetértettek abban, hogy a sikeres megvalósításhoz a jelenlegi magas szintű tagállami elkötelezettséget továbbra is szükséges fenntartani.