2014. 07. 22.
Az Európai Tanácsra vonatkozó mentesítési eljárás a Költségvetési Ellenőrző Bizottság számára mindig is problémát jelentett, ugyanis az összes többi uniós intézménnyel ellentétben, az Európai Tanács egy 1970-es "gentlemen's agreement"-re hivatkozva hosszú évek óta nem vesz részt a szakbizottsági meghallgatáson. Az alapvető probléma az, hogy a Tanács nem ismeri el azt, hogy a Parlamentnek joga lenne vele szemben a zárszámadás lefolytatására ugyanolyan módon, ahogyan teszi ezt minden más intézmény esetében.
Az Európai Számvevőszék a 2012-es éves jelentésében a Tanács pénzügyi gazdálkodásával kapcsolatban kiemelte, hogy az intézmény gazdálkodásával kapcsolatban mindent rendben talált, csupán néhány kisebb hibát tártak fel a számvevőszéki vizsgálatok. Többek között a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatban merültek fel problémák, a kiválasztási kritériumok meghatározásánál és a tárgyalásos eljárás alkalmazásánál jelentkeztek hibák. A Tanács a számvevőszéki kifogásokra adott válaszában kiemelte, hogy az új Pénzügyi Rendelet hatályba lépésével átalakították a közbeszerzési rendszert és az új, megerősített eljárásokkal a jövőben kiküszöbölhetővé válnak a Számvevőszék által feltárt hibák.
Deutsch Tamás a szakbizottsági vita során elmondta, hogy az Európai Parlament az előző három évben is elutasította a tanácsi mentesítés megadását. Ezt a döntést alapvetően nem a Tanács szabálytalan pénzgazdálkodása miatt hozta meg a Parlament. A probléma azzal volt, hogy a Tanács megtagadta a Parlamenttel való együttműködést a mentesítési eljárás során. A fideszes képviselő kiemelte, hogy a vonatkozó zárszámadási jelentésében 2012-es pénzügyi évre vonatkozó tanácsi mentesítés megadásának elutasítását javasolta.
A képviselő a szakbizottsági ülésén sorra vette a Parlament es a Tanács között fennálló vitás ügyeket, nyitott kérdéseket, melyek a zárszámadási jelentésben is szerepelnek. Ilyen többek között a Tanács úgynevezett "Europa" épületének építése, a Schuman téri épület 2008 óta épül, a Tanács a szakbizottság többszöri kérése ellenére sem adott információt a projekt eddigi költségeiről. Az építkezéshez kapcsolódik a korábban részben ugyanazon a telken elhelyezkedő úgynevezett "Residence Palace" épületének megvásárlása és bontása, az ezzel kapcsolatos költségekről szintén nem tájékoztatta a Parlamentet a Tanács hivatala. A Tanács továbbra sem válaszol a szakbizottság által megküldött írásbeli kérdésekre. A Külügyi Szolgálattal kötött úgynevezett szolgáltatási szintű megállapodásokról is többször kért tájékoztatást a Tanácstól a szakbizottság, melyet az megtagadott.
Deutsch Tamás elmondta, hogy a jelentésben is említi és jó hivatkozási alapnak tartja az Európai Bizottság 2014. január 23-án íródott levelét, melyben az EB kimondta, hogy minden intézmény ugyanolyan módon esik a zárszámadási eljárás alá, s ez vonatkozik a Tanácsra is.
"Javasolom a jelentésben azt, hogy a Parlament és a Tanács közösen alakítson ki egy olyan "modus vivendi" eljárást, mely mindkét intézmény számára elfogadható és tartalmazza azon dokumentumok listáját, melyek a Parlament számára szükségesek a zárszámadási eljárás lefolytatásához. A jelenlegi állapot megváltoztatása és a párbeszéd elindítása a két intézmény között az európai adófizetők felé is egy pozitív üzenet lenne." – zárta felszólalását Deutsch Tamás.
Az előterjesztéshez szeptember elejéig lehet módosító indítványokat benyújtani, majd az újabb szakbizottsági vitát követően az Európai Parlament októberi plenáris ülése dönt a jelentésről.