Regionális Fejlesztés

Állampolgári Fórumnak adott otthont hétvégén Hódmezővásárhely

Állampolgári Fórumnak adott otthont hétvégén Hódmezővásárhely

2011. 11. 14.

Az Európai Parlament különböző uniós tagállamokban működő tájékoztatási irodái szervezik az Állampolgári Fórumokat, melyeknek célja, hogy az Unió egyetlen, az állampolgárok által közvetlenül választott intézménye, az Európai Parlament tevékenységét közel vigyék a választóikhoz.
 
– Sok állampolgár úgy gondolkodik az Unióról, hogy az valami külpolitikai kérdés, hogy az ő személyes életét meghatározó, a mindennapi életét, lehetőségeit meghatározó kérdések a saját országában születnek. Pedig a valóság ezzel szemben más. Itt Magyarországon, a Dél-Alföldön, Hódmezővásárhelyen vagy Szikáncson élő polgárok mindennapi életét meghatározó kérdések születnek Brüsszelben vagy Strasbourgban – mondta Deutsch Tamás, európai parlamenti képviselő.
 
Az Állampolgári Fórum szűkebb témája a regionális fejlesztési, azaz kohéziós politika keretében Magyarországra érkező források felhasználása volt. A 2007 – 2013-ig terjedő időszakban több ezer milliárd forintnyi, a magyar gazdaság, a magyar települések, az oktatásügy és a környezetvédelem fejlesztését szolgáló forrás érkezett Magyarországra. Ebből 880 millió euró áramlott a dél-alföldi régióba. A fokozott támogatás oka, hogy Magyarország 7 régiója közül 4 számít az Unió átlagos fejlettségi szintjénél alacsonyabbnak, ezek egyike a dél-alföldi régió. A regionális fejlesztési politika azt célozza, hogy az Unió legkevésbé fejlett régiói gyorsabban zárkózzanak fel az Unió átlagos szintjére.
 
A 2013-ig még rendelkezésre álló 60-65 milliárd forintnyi forrásból 30-35 milliárdot lehet vállalkozás és gazdaságfejlesztésre, illetve turisztikai fejlesztésre fordítani. A fennmaradó kb. 50%-ot pedig humáninfrastruktúra- és közlekedési infrastruktúra-fejlesztésre, illetve település és környezetfejlesztésre lehet felhasználni. A pályázati lehetőségeknél egyik fontos kritérium a munkahelyteremtés.
 
– A Regionális Operatív Programok abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy már 2008-ban olyan kiírásokat hirdettünk meg, amelyeknél a munkahelyteremtés kiemelt szempont volt. Ez az értékelési szempontrendszerben is kiemelt helyen szerepelt. Például a telephely-fejlesztési pályázati kiírásunk, amely 2011. december 31-ig még nyitva van, kifejezetten előnyben részesíti azokat a pályázatokat, amelyek a munkahelymegtartás mellett többletmunkahely-teremtést vállalnak – adott tájékoztatást Tóth Róbert, a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség projektmenedzsere.
 
A meghívott szakemberek: Deutsch Tamás, Kajdi Ákos, Tóth Róbert, Dr. Fejes Zsuzsanna és Dr. Bartus Gábor az előadásaik után lakossági kérdésekre válaszoltak.
 
A szombati Állampolgári Fórumon a résztvevők megtudhatták, hogy egy új, egyszerűbb, bürokrácia mentes pályázati rendszer lépett életbe. Az európai parlamenti képviselők és az Új Széchenyi Terv abban segítenek, hogy a régiók sajátosságait szem előtt tartó pályázati lehetőségek teremtődjenek, s így a kis- és középvállalkozások támogatásával új munkahelyek születhessenek.