2012. 09. 18.
A Költségvetési Ellenőrző Bizottság először az április 24-i ülésén foglalkozott a mezőgazdasági rendelettervezetekkel, ekkor az Európai Számvevőszék az Európai Bizottság illetékes képviselői, valamint a Közös Agrárpolitika Reformjának európai parlamenti felelősei jelenlétében fejtette ki véleményét az Európai Bizottság javaslatcsomagjáról.
Deutsch Tamás, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapról szóló rendelettervezet költségvetési ellenőrző bizottsági jelentéstevőjeként szólalt fel a szakbizottsági ülésen. Hangsúlyozta, hogy a 2014-2020-as időszakban is a mezőgazdasági támogatások teszik majd ki a közösségi költségvetés legnagyobb részét, ezért ennek a politikaterületnek a szabályozása különös jelentőséggel bír.
Deutsch Tamás a véleménytervezetben kiemelte, hogy az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapra vonatkozó európai bizottsági javaslatban megfogalmazott célkitűzések túlságosan szerteágazóak. Ez nem könnyíti meg azt, hogy a következő költségvetési ciklusban az alapból történő kifizetések minél nagyobb része jusson el a támogatásra leginkább rászoruló területekhez, régiókhoz. A célkitűzésekkel kapcsolatban az is problémát jelent, hogy nem minden célkitűzés kompatibilis egymással. A jelentéstevői vélemény orvosolni kívánta a rendelet 5. cikkelyében felvázolt célokkal és uniós prioritásokkal kapcsolatban azt, hogy a Bizottságnak egyértelműsítenie kell az elérendő konkrét célokat és várt eredményeket. Továbbá az elért eredmények mérésének és az uniós célkitűzések megvalósulásának módját is le kell fektetnie. A jelentéstevő véleményével a Parlament azon törekvését kívánta erősíteni, hogy a különböző szakpolitikák területén megfogalmazott uniós célkitűzések és prioritások megvalósítása során egy sokkal eredményorientáltabb és az elért eredmények mérését szolgáló hozzáállást sikerüljön megvalósítani a gyakorlatban. Problémát jelentett továbbá az is, hogy a rendelettervezet nem egyértelműsítette és nem rendelte hozzá az uniós vidékfejlesztési és mezőgazdasági alap eszközei által megvalósítani és elérni kívánt célokat a különböző támogatási formákhoz. Ezek konkretizálása elengedhetetlen ahhoz, hogy az uniós vidékfejlesztési politika eredményorientált legyen és az elért eredményeket mérni lehessen.
Az első pillér közvetlen kifizetései elsősorban a gazdaságok közvetlen jövedelemtámogatását jelentik, míg a második pillér elsődleges célja a vidékfejlesztés. A rendelettervezet tartalmaz olyan bevétel-stabilizáló eszközt, melynek célja azoknak a gazdáknak juttatni anyagi segítséget, amelyek valamilyen okból hirtelen jövedelem-visszaesést szenvednek el. Az ilyen típusú támogatások jellemzően az első pillérre jellemzőek, illetve az első pillér célkitűzéseit mozdítják elő. Nagyon fontos az, hogy a mezőgazdasági alap egyes pilléreiből folyósított támogatások az adott pillér által elérni kívánt célok és eredmények megvalósítását szolgálják.
A tagállami vidékfejlesztési programok végrehajtásának ellenőrzésével kapcsolatban előremutató lenne, ha az Európai Bizottság a programok jóváhagyása előtt megbizonyosodna a tagállami ellenőrzőrendszerek megbízhatóságáról és hatékonyságáról és csak ezt követően fogadná el és hagyná jóvá az egyes tagállamok által végrehajtani kívánt vidékfejlesztési programokat. Problémát jelentett továbbá az is, hogy a bizottsági előterjesztés látszólag az egyszerűsítés irányába kíván lépéseket tenni, ám a javaslat valójában növeli az EMVA keretében rendelkezésre álló különböző eszközök és támogatások számát. A létrehozni kívánt új eszközök és támogatásfajták a jelenleg érvényben levők számát valójában növeli, hiszen a változás új fő eszközöket és aleszközöket, támogatási formákat hoz létre és a különböző forrásokhoz különböző új szabályok tartoznak. Ez valójában a jelenlegi rendszernél bonyolultabb, túlszabályozott és nehézkes rendszert hozna létre.
A jelentéstevő véleménytervezetét a Költségvetési Ellenőrző Bizottság nagy többséggel támogatta a szeptember 17-én tartott szakbizottsági zárószavazáson.