2010. 11. 11.
Először a Költségvetési Ellenőrző Bizottságban, majd az Európai Parlament Plenáris Ülésén mutatták be az Európai Számvevőszék éves jelentését, mely az Európai Unió 2009. december 31-én zárult pénzügyi évének beszámolója alapján készült.
A jelentés megállapítja, hogy az Európai Unió beszámolója valós képet ad annak pénzügyi helyzetéről, illetve műveleti és pénzforgalmi eredményeiről. A költségvetésből folyósított kifizetéseket két kiadási terület kivételével továbbra is lényeges hibaszint jellemzi. A Számvevőszék által becsült legvalószínűbb hibaarány a kohéziós kiadások területén alacsonyabb, mint a korábbi években. A Számvevőszék által becsült legvalószínűbb hibaarány az elmúlt években a költségvetés egészére nézve is csökkent. A Bizottság által a szabálytalanul kifizetett összegek visszafizetéséről és az egyéb korrekciókról nyújtott tájékoztatás még mindig nem teljesen megbízható.
A mezőgazdaság és természeti erőforrások, a kohézió, a kutatás, energia és közlekedés, a külső támogatás, fejlesztés és bővítés és az oktatás és állampolgárság szakpolitikai csoportokkal kapcsolatos kifizetéseket lényeges hibaszint jellemzi.
2008-hoz képest a becsült legvalószínűbb hibaarány növekedett a mezőgazdaság és természeti erőforrások szakpolitika-csoport kifizetéseit tekintve, valamint jelentősen csökkent a kohézió szakpolitika-csoport kifizetéseit illetően.
Az Európai Számvevőszék szerint a mezőgazdasági és természeti erőforrásokkal kapcsolatos kifizetéseknél fontos lenne az adatbázisok megbízhatóságának további növelése. A legelőkkel kapcsolatban szükséges olyan éves minimum fenntartási követelményeket kijelölni, melynek teljesítése nélkül nem jár a támogatás.
A kohéziós kifizetésekkel kapcsolatos legfontosabb ajánlás az, hogy nagy szükség van a közbeszerzési irányelvek tagállami átültetésére, hiszen a legtöbb hiba a közbeszerzési szabályok hibás alkalmazásából fakad.
A kutatás, energia és közlekedés területén a hibák többnyire a valósnál magasabbnak feltüntetett személyi és közvetett költségek megtérítéséből fakadnak, ezért szükséges a kedvezményezettek költség-kimutatási módszereit hitelesítő rendszerek működésének felülvizsgálata.