Költségvetés Ellenőrzés

Az Eurostat és az Európai Statisztikai Rendszer reformjáról szóló különjelentés bemutatása

Az Eurostat és az Európai Statisztikai Rendszer reformjáról szóló különjelentés bemutatása

2013. 01. 23.

A Számvevőszék által „A Bizottság és az Eurostat javította-e a megbízható és hiteles európai statisztikák készítésének folyamatát?” címmel készült különjelentés a 2011. évi zárszámadási eljárás keretében kerül tárgyalásra. Az Európai Számvevőszék különjelentése arra a kérdésre keresi a választ, hogy az Európai Bizottság mennyiben tudta az Eurostat működésére, illetve jogosítványaira vonatkozó jogszabályi környezetet úgy módosítani, hogy az egy hatékonyabb, megbízhatóbb, szabályosabb Európai Statisztikai Rendszert hozzon létre?

Az európai statisztikák szabályosságának kérdése különösen nagy jelentőséget kapott a válságra adott európai válaszok tekintetében – mondta el Deutsch Tamás a bizottsági ülésen. Az Európai Szemeszter keretében, az EU 2020 Stratégia mérőszámaira vonatkozóan az alapot a tagállamok által szolgáltatott statisztikai adatok jelentik, melyek megbízhatóságához nem férhet kétely.

Az Európai Statisztikai Rendszer működését szabályozni hivatott, 2005. február 24-én elfogadott Európai Statisztikai Gyakorlati Kódexszel az elejétől fogva az volt a probléma, hogy annak alkalmazása nem volt kötelező érvényű – emelte ki Deutsch Tamás. Erre a problémára az Európai Számvevőszék is rávilágított különjelentésében. A Kódex által meghatározott 15 alapelv a statisztikák fejlesztésével, előállításával és közzétételével kapcsolatos rendelkezéseket tartalmaz. A Számvevőszék által kiemelt egyik fő probléma, hogy a tagállamok a Kódex által lefektetett alapelveket csak részben alkalmazzák. Az Európai Bizottság elmulasztotta a Kódex maradéktalan alkalmazásához szükséges ellenőrzési és érvényesítő mechanizmusokat kialakítani, sőt még maga az Eurostat sem képes teljes körűen betartani azt.

Az Eurostat főigazgatója, Peter Everaers kiemelte az Eurostat vezető szerepét az európai statisztikák elkészítésében és ellenőrzésében. Elmondta, hogy a Kódex gyakorlati alkalmazásáért az elmúlt években nagyon sok erőfeszítést tettek, de a tagállamokon is múlik, hogy milyen mértékben alkalmazzák azt, a főigazgató külön megköszönte a jelentéstevő és az Európai Parlament részéről kapott támogatást.

A jelentéstevő üdvözölte, hogy az Európai Bizottság 2011 áprilisában benyújtotta a 223/2009/EK Rendelet célzott módosításáról szóló javaslatát, valamint azt hogy 2012-ben új belső rendelkezéseket fogadott el az Eurostatra vonatkozóan, mindezt megelőzően pedig létrehozta az Európai Statisztikairányítási Tanácsadó Testület. Deutsch Tamás, valamint az Európai Számvevőszéket képviselő Louis Galea is elmondta, hogy a Bizottság javaslatai még mindig nem elegendőek egy átfogó statisztikai reformhoz, valamint egy hatékonyabban működő Európai Statisztikai Rendszer létrehozásához.

A reform kapcsán továbbra is nyitott kérdés, az Eurostat főigazgató megválasztására vonatkozó eljárás, valamint az Eurostat intézményi függetlenségének garantálása. Ezen kívül tisztázni kell azt is, hogy mi a Bizottság elképzelése az Európai Statisztikairányítási Tanácsadó Testület jövőjére vonatkozóan. A testület a jelenlegi ajánlásokra szorítkozó jogkörével nem képes a független felügyeleti szerv szerepét betölteni.

A módosított rendelet következtében az Eurostatra egyre több feladat, kötelezettség és felelősség hárul, a következő hétéves költségvetésben is biztosítani kell az Eurostat számára a megnövekedett feladatai ellátásához szükséges emberi és anyagi erőforrásokat – emelte ki a fideszes európai parlamenti képviselő. A takarékosság semmiféleképp nem vezethet oda, hogy az átalakítások a statisztikai adatok megbízhatóságának rovására menjenek. A cél a hiteles, hatékonyan működő és megbízható Európai Statisztikai Rendszer működtetése.