Költségvetés Ellenőrzés

Az OLAF-Rendelet plenáris vitája Strasbourgba

Az OLAF-Rendelet plenáris vitája Strasbourgba

2013. 07. 02.

Az Európai Parlament 2013. július 2-án tárgyalta második olvasatban az Európai Csalás Elleni Hivatal működéséről szóló rendelet reformtervezetét. A plenáris vitán az Európai Bizottságot Semeta biztos képviselte.

Deutsch Tamás a plenáris vitán elmondta, hogy amikor a szakbizottságban elkezdtek az OLAF-Rendelet felülvizsgálatával foglalkozni, még teljesen más volt az intézménnyel kapcsolatos hangulat, valamint az OLAF és a Parlament viszonya. A tavaly ősszel kirobbant Dalli-ügy alaposan felkavarta a kedélyeket és a kialakult helyzet kapcsán már az OLAF, az Európai Unió legfontosabb csalás elleni szervének válságáról beszélünk. Az ami történt a volt máltai biztos ügyében lefolytatott nyomozás során, az példátlan a közösségi csalás elleni harc történetében.

Deutsch Tamás kiemelte, hogy az OLAF legfontosabb ellenőrző szerve a főigazgatótól független, ám az intézmény és a főigazgató tevékenységének szabályosságát ellenőrizni hivatott Felügyelő Bizottság. A Rendelet pontosan leírja azt, hogy egy nyomozás során az intézmény főigazgatójának miként kell tájékoztatnia a Felügyelő Bizottságot a nyomozás menetéről annak érdekében, hogy az elláthassa ellenőrzési funkcióját . Az OLAF főigazgatójának élen kellene járnia a szabályok betartásában, ehhez képest az FB-vel való együttműködést teljesen figyelmen kívül hagyta és további olyan súlyos szabálytalanságokat követett el a nyomozás során, melyek külön-külön is elegendő okot jelentenének egy hasonló tagállami intézmény vezetőjének a menesztésére.

Az OLAF-Rendelet módosításával lehetőség nyílik az említett nyomozás által feltárt hiányosságok orvoslására, a Felügyelő Bizottság szerepének és függetlenségének megerősítésére, ezért különösen fontos a holnapi plenáris szavazáson a módosított rendelettervezet elfogadása. Néppárti képviselőtársam Ingeborg Graessle módosító indítványait a legmesszemenőbbekig támogatom, hiszen mindannyiunk közös érdeke az, hogy a közelmúlt eseményeinek tanulságait levonva minél hamarabb életbe lépjen a felülvizsgált OLAF-Rendelet – zárta felszólalását Deutsch Tamás.