Költségvetés Ellenőrzés

Az Ötödik kohéziós jelentés költségvetési ellenőrző bizottsági vitája

Az Ötödik kohéziós jelentés költségvetési ellenőrző bizottsági vitája

2011. 03. 23.

Az Ötödik Kohéziós Jelentés a regionális politika meghatározó szerepét hangsúlyozza az EU2020 Stratégia megvalósításában. Átfogó költségvetési reformot javasol, melynek a koncentráción, a kondicionalitás elvén, a társfinanszírozáson, a hatékonyság javításán, valamint a különböző pénzügyi eszközök egymást kiegészítő hatásán kell alapulnia.

Az Európai Parlament Regionális Fejlesztési Bizottsága által készített jelentést a Költségvetési Ellenőrző Bizottság a március 22-ei ülésén vitatta meg. Deutsch Tamás néppárti árnyékjelentéstevőként fejtette ki álláspontját az előterjesztéssel kapcsolatban. Elmondta, hogy azzal együtt, hogy a kohéziós politika területén tapasztalható hibaarány még mindig öt százalék felett van, el kell ismerni az eredményeket is, hiszen a 2008-as tizenegy százalékhoz képest jelentős javulás tapasztalható a kohéziós források szabályos felhasználását illetően. Komoly problémát jelent az, hogy az Európai Számvevőszék és az Európai Bizottság még mindig eltérő módszertant alkalmaz a hibaarány számításban. A néppárti képviselő magyar példát említve elmondta, hogy egy döntő részben uniós forrásokból finanszírozott budapesti beruházásnál a Bizottság és a Számvevőszék által alkalmazott eltérő metodológia következtében ugyanazt a projektet az Európai Bizottság huszonöt százalékban találta szabálytalannak, míg az Európai Számvevőszék ugyanazon hibákat feltárva a beruházást érintő teljes pénzösszeget hibás kifizetésnek tekintette.

A pénzügyi rendelet reformjával kapcsolatban Deutsch Tamás elmondta, hogy a legfontosabb célnak a túlbonyolított pályázati és kifizetési szabályok egyszerűsítését kell tekinteni. Meg kell erősíteni az ellenőrzőrendszereket és a hatékonyság növelése mellett törekedni kell a hibaarány további csökkentésére. A rendelet fontosságára és összetettségére való tekintettel nem szabad a jelenlegi rendszert teljesen átalakítani, átgondolt módosításokra van szükség, melyek semmiképpen sem járnak az adminisztratív és tagállami költségvetési terhek növekedésével – tette hozzá. Az Európai Bizottság képviselője a szakbizottsággal való szoros együttműködésről biztosította a jelenlévőket, válaszában azt is elmondta, hogy Deutsch Tamással egyetért és támogatja a fideszes néppárti képviselő felvetéseit, törekvéseit.