2011. 05. 26.
Gyürk András, a Fidesz európai parlamenti delegációvezetője nyitóbeszédében emlékeztetett, hogy az Európai Tanács soros magyar elnöksége az „Erős, emberközpontú Európa” jelmondatát választotta munkája mottójául. "Egy erős és emberközpontú Európa megteremtéséhez megújulásra van szükség. Meg kell újulnia Európának, a tagállamoknak és az ennél kisebb egységeknek, a városoknak, így Budapestnek is." A néppárti politikus szerint a Fővárosnak készen kell állnia arra, hogy egyszerre legyen világváros és élhető település. A cél az, hogy a budapesti fejlesztések a polgárok létbiztonságát és életszükségleteik hatékony kielegitését szolgálják. Mindamellett fontos, hogy a városlakóknak lehetőségük legyen a döntések meghozatalában aktívan részt vállalni és jogaikkal élni. Az új városvezetés már számos intézkedést kezdeményezett ennek jegyében, érdekében. A delegációvezető hangsúlyozta, hogy a soros magyar elnökség időszaka alatt elfogadott Duna stratégia is lehetőseget teremt a fővárost keresztül szelő folyam adottságainak hatékonyan kiaknázására.
Deutsch Tamás Márai Sándor egyik ismert gondolatát idézte nyitóbeszédében, mely szerint "Budán lakni világnézet". A fideszes néppárti képviselő szerint az író bölcsessége a mai napig érvényes. Deutsch szerint Budapesten lakni, budapesti polgárnak lenni maga a létezés teljessége. Budapest nem egy város, nem csupán lakóhely, Budapest egy Szerelem. A városhoz nem lehet másképp viszonyulni. A képviselő szerint azonban az elmúlt években a budapestiek számára sajnálatos módon ez az érzés egyre inkább egy beteljesületlen szerelemmé vált. Az egykoron virágzó és a világ leggyorsabban fejlődő városai közé tartozó magyar főváros az elmúlt húsz-harminc esztendőben lemaradt a világvárosoktól. Deutsch Tamás a főváros leszakadását a magyar futball történetéhez hasonlította, mely egykoron szintén szebb napokat látott, és éppen azokban az évtizedekben hullott ki egyedüliként a világ élvonalából, amikor a világ futball élvonala soha nem látott módon kibővült. Egy nehezen szerethető várossá vált a magyar nemzet fővárosa, melynek megújulásra van szüksége. Deutsch Tamás kiemelte, hogy tavaly ősszel egy új fejezet nyílt Budapest történetében és az új városvezetés munkájának köszönhetően egy sikeres Budapest születhet.
Deutsch Tamás szerint három meghatározó szempontnak kell érvényesülni Budapest megújulása során. Budapest legyen végre emberközpontú város, Budapest a közép-európaisága kulturális erőforrásaira építse a gyarapodását, és Budapest törekedjen arra, hogy a világ városainak az elitklubjába, az olimpiát rendező városok közé tartozhasson, ezért Budapest városfejlesztési programja az olimpia megrendezésének programja legyen.