Költségvetés Ellenőrzés

Csalás elleni harc – éves jelentés bemutatása Strasbourgban

Csalás elleni harc – éves jelentés bemutatása Strasbourgban

2013. 07. 02.

Az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelméről és a csalás elleni küzdelemről szóló éves jelentés vitájában Deutsch Tamás kiemelte a jelentés fontosságát, melyet szakbizottság évről-évre elkészít. A fideszes néppárti képviselő aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a 2012-es és a 2013-as évre vonatkozó vizsgálati prioritások lefektetésénél küszöbértékeket vezetett be. A Hivatal az egyes ügyeknél megvizsgálja azt, hogy mennyi az adott ügy valószínű pénzügyi hatása és amennyiben az nem ér el egy meghatározott értéket, akkor az OLAF nagy valószínűséggel nem vonja vizsgálat alá az adott ügyet. A meghatározott küszöbök igen magasak, például a vámszektor és a Európai Regionális Fejlesztési Alap esetén 1.000.000 EUR alatti szabálytalanság nem számít a Hivatal szempontjából lényeges csalási esetnek.

Deutsch Tamás kiemelte, hogy, nem lehet kis- és nagyjelentőségű ügyek között szelektálni, minden szabálytalanságot és csalást azonos mércével kell kivizsgálni függetlenül attól, hogy mekkora a becsült pénzügyi hatása. Sajnálatos az is, hogy a 2006 és 2011 között bírósági szakaszba lépett OLAF vizsgálatok több mint felében a mai napig nem született bírósági döntés – tette hozzá Deutsch Tamás.

A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy az ÁFA- és adócsalások visszaszorításának egyik legeredményesebb módja a kereskedelmi ügyletek valós idejű összekötése az adóhatóságokkal, ezen rendszer kiépítése több tagállamban, köztük Magyarországon is folyamatban van.

Deutsch Tamás a Költségvetési Ellenőrző Bizottság alelnökeként a 2010-es Csalás elleni küzdelemről szóló éves jelentés néppárti felelőse volt.