Költségvetés Ellenőrzés

Deutsch Tamás jelentése a Költségvetési Ellenőrző Bizottság előtt

Deutsch Tamás jelentése a Költségvetési Ellenőrző Bizottság előtt

2012. 06. 06.

Az EU 27 tagországa 2011. június 30-án, a Tanács magyar elnökségének utolsó napján zárta le az uniós csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal. A csatlakozási szerződés aláírására tavaly december 9-én került sor, Horvátország várhatóan 2013. július 1-jén válik az Európai Unió teljes jogú, 28. tagállamává – mondta el Deutsch Tamás az ülésen. A Számvevőszék következtetései, valamint az Európai Bizottság április 25-i monitoring jelentése alapján összességében elmondható, hogy az előcsatlakozási alap hozzásegítette Horvátországot ahhoz, hogy az uniós források későbbi lehívásához szükséges adminisztrációt kialakítsa és megerősítse.
Fontos kiemelni azonban, hogy a horvát hatóságoknak további lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a jelenleg érvényben lévő kötelező ex-ante ellenőrzéseket a Bizottság minden támogatási területen felfüggessze. Jelenleg a Strukturális és Kohéziós Alap forrásainak kezelése kapcsán alkalmazza még a Bizottság az előzetes ellenőrzés rendszerét, melynek megszűntetése akkor válik majd lehetővé, ha az adott irányító hatóság már bizonyosan képes az uniós források hatékony és megbízható kezelésére. A horvát hatóságok által az uniós források kezelésére létrehozott pénzügyi menedzsment rendszer, valamint a különböző ellenőrzőrendszerek egyre hatékonyabb működésének köszönhetően 2012 második felében várhatóan valamennyi támogatási területen megszűnhetnek a Bizottság által alkalmazott előzetes ellenőrzések – emelte ki Deutsch Tamás. Az Európai Bizottság képviselői és a Számvevőszék illetékes tagja is jelen volt a szakbizottsági ülésen, mindannyian megerősítették a fideszes néppárti képviselő szavait a horvát előzetes ellenőrzések év vége előtti felfüggesztésével kapcsolatban.
Horvátország megfigyelő státuszú európai parlamenti képviselői is részt vettek az ülésen, felszólalásukban elismerték, hogy az uniós források kezelésének területén elért előrelépések mellett kiemelt fontosságú, hogy Horvátország további erőfeszítéseket tegyen az abszorpciós képesség erősítése, valamint a korrupció elleni hatékonyabb fellépés területen. További erőfeszítésekre van szükség a pénzügyi ellenőrzési rendszerek hatékony működésének erősítése érdekében azért, hogy a közpénzek felhasználásának ellenőrzését központi és helyi szinten is erősíteni lehessen. A pénzügyi és költségvetési tervezések területén is további intézkedésekre van szükség, hogy a csatlakozás után a saját erőforrások a szükséges tagállami hozzájárulásokhoz rendelkezésre álljanak a projektek kiegyensúlyozott finanszírozásához. Szükséges a vámellenőrzések hatékonyságának növelése, különösen a vámkezelési ellenőrzések erősítésével – mondták el a horvát képviselők.
Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő felszólalásában kiemelte azt is, hogy további erőfeszítésekre an szükség ahhoz, hogy a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások területén egy hatékonyan működő rendszerrel indulhasson el a csatlakozás után a források felhasználása, ezeken a területeken további szabályozásokra és törvények elfogadására van szükség a közvetlen kifizetések rendszerének bevezetéséhez. Nagyon fontos kiemelni az újonnan létrehozott Horvát Regionális Fejlesztési és Európai Uniós Alapok Minisztériumát, mely 2011 decemberében jött létre. Az illetékes miniszter egy személyben tölti be a miniszterelnök-helyettesi posztot is, mely az új horvát kormány elkötelezettségét mutatja az uniós források hatékony és szabályos felhasználásának területén, továbbá a regionális fejlesztési célkitűzések kiemelt prioritásként történő kezelését is bizonyítja. Egy másik fontos eredmény, mely szintén a horvát hatóságok elkötelezettségét mutatja, hogy 2012 januárjától egy új Közbeszerzési Törvény lépett életbe, mely növelte az eljárások átláthatóságát, valamint tovább erősítette a horvát közbeszerzési szabályozás rendszerét.
A számvevőszéki és bizottsági jelentés alapján elmondható, hogy Horvátország jó úton halad és a következő monitoring jelentés elkészültéig várhatóan eleget tesz majd minden olyan további kötelezettségnek, melyek az országra hárulnak. A horvát hatóságok részéről egyértelmű az elkötelezettség és a törekvés arra, hogy a horvát adminisztráció készen álljon a csatlakozás utáni kihívások megfelelő és hatékony kezelésére, valamint az uniós források szabályos felhasználására – zárta felszólalását a fideszes képviselő.