Hírek

Deutsch Tamás szerint szolidáris gazdaságra és államra van szükség

Deutsch Tamás szerint szolidáris gazdaságra és államra van szükség

2010. 11. 25.

Deutsch Tamás szerint ma szolidáris gazdaságra van szükség Magyarországon, és egy olyan új államra is, amely a szolidaritás elve alapján működik – a fideszes politikus a Húsz éve szabadon Közép-Európában című nemzetközi konferencián tartott előadást csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémián.
 
Az európai parlamenti képviselő, a magyar országgyűlés volt alelnöke kijelentette: a magyar állampolgárok többsége láthatóan nem támogatja a létező kapitalizmust, úgy érzi, hogy az ellene van. Azt mondta, az emberek nem voltak szolidárisak a magyar gazdaságpolitikával és állammal, mert az sem volt szolidáris velük.

„Ezért nyitottunk új korszakot” – mondta, és hangsúlyozta, új gazdaságra, új államra van szükség. Kifejtette: az 1990-eshez hasonlóan a mostani alkotmányozás is a konszenzus elvének betartásával zajlik, egy több mint kétharmados parlamenti többséggel bíró politikai erő társadalmi támogatottsága áll mögötte.

A Schmitt Pál köztársasági elnök fővédnökségével, szakmai szervezetek és civil alapítványok által kezdeményezett kétnapos tudományos konferencián – amely a magyar és az európai uniós himnusz meghallgatásával kezdődött – 50 magyar és 30 külföldi szakember vizsgálja a Közép-Európa által az elmúlt két évtizedben megtett utat. A témák között a közép-európai alkotmányozás, a nemzetiségi és kisebbségi jogok, a demokrácia, pártok és civil társadalom kérdése is szerepeltek.

Deutsch Tamás elutasította azok véleményét, akik bírálják a rendszerváltoztatást, tagadják, megkérdőjelezik annak értelmét. „Meggyőződésem, hogy minden göröngyössége, kacskaringóssága ellenére ez volt a legegyenesebb, legbiztonságosabb, a valódi célhoz vezető út” – jegyezte meg a tárgyalásos, közmegegyezéses rendszerváltoztatásról.
Kiemelte, hogy a konszenzuson, széles felhatalmazáson alapuló változtatás tiszteletben tartása éppúgy igaz a rendszerváltoztatás átmeneti időszakára, mint annak jelenleg zajló lezárására.

A kormánypárti politikus arról is szólt, hogy az utóbbi 20 év során soha nem gyűlt össze annyi feszültség, elégedetlenség, változtatni akarás az emberekben, mint az elmúlt négy évben, mégsem következett be a fennálló törvényes rendet komolyan veszélyeztető felkelés, az emberek döntő többsége a demokratikus játékszabályokat következetesen betartó politikai erőkre szavaztak. „Ezért is szoktunk a 20 évvel ezelőtti alkotmányos forradalom után a szavazófülkék forradalmáról beszélni” – fogalmazott.

Deutsch Tamás szerint az elmúlt 25-30 év meghatározó tapasztalata volt a válság. A kapitalizmus és a piacgazdaság nem váltotta be a rendszerváltoztatás idején hozzá fűzött reményeket; akkor az volt a várakozás, hogy nemcsak a szabadságot hozzák el, hanem megoldják a nyomasztó nemzetgazdasági és hétköznapi bajokat.

„Ezért kellett revízió alá vennünk azt a kapitalizmus- és piacgazdaság-képet, amely eddig referencia volt mindannyiunk számára” – mondta. Megállapította, hogy 1990 után Magyarországon nem jött létre valódi piacgazdaság.

Az igazi piacnak szerinte az a lényege, hogy az abban résztvevők döntéseikben szabadok, ezzel szemben Magyarországon az alávetettség új formái jelentek meg, az emberek kiszolgáltatottá, a monopóliumokkal szemben védtelenné váltak. „Ezért kellett revízió alá venni a liberalizmus politikai elveit is” – mondta.
A demokrácia valódi értéke szerinte az, hogy a hibák kijavíthatók, a rossz emberek eltávolíthatók hivatalukból, „képessé tesz minket a rossz uralkodóinktól való megszabadulásra, ahogy ez idén tavasszal megtörtént”.

Hangsúlyozta, hogy a rendszerváltoztatás elmúlt 20 évének lezárásával nemcsak egy elhibázott gazdasági rendszert hagy maga mögött az ország, hanem megnyílik az út a lelki változások előtt. Azt mondta, az emberek olyan országot szeretnének, ahol létharc helyett tisztességes verseny folyik, nem mindent a profit fogalmával mérnek, és létezik önzetlen összefogás.

hirado.hu