2010. 01. 12.
„Bár Semeta mai szereplése mindenképpen jobb volt, mint Olli Rehn gazdasági és pénzügyi biztosjelölt tegnapi meghallgatása, biztos vagyon benne, hogy Semetában több van annál, mint amit ma felmutatott” – közölte a BruxInfóval Győri Enikő, az EP gazdasági és monetáris ügyekért felelős szakbizottságának egyik tagja. “Végig olyan érzésem volt, mintha [José Manuel] Barroso [európai bizottsági elnök] utasította volna a jelöltjeit, hogy visszafogottan beszéljenek.”
Deutsch Tamás, az EP költségvetési-ellenőrzési szakbizottságának alelnöke szerint Semeta keddi szereplése – bár tartalmazott előremutató javaslatokat – összességében mégis csalódást okozott. „Több innovatív elképzelést vártunk a jelölttől. A mai szereplése véleményem szerint egy közepesnél jobb technokratáénak felel meg” – vélekedett az ülést követően az alelnök.
A mérleg pozitív oldalán szerepel a két EP-képviselő szerint a biztosjelölt azon törekvése, hogy az uniós pénzekkel való visszaélések megelőzésének érdekében a jövőben nyilvános legyen mindazon cégek és szervezetek listája, amelyek uniós pénzekben részesülnek. „Nagyon fontos és jó az a kezdeményezés, hogy ismertek legyenek a kedvezményezettek és az összeg, amiben részesültek. Magyarországon ez a fajta átláthatóság korábban akadályokba ütközött” – vélekedett Győri.
Ugyanakkor aggodalommal tekintett a két képviselő Semeta azon elképzelésére, miszerint támogatná Barrosót abban a törekvésében, hogy az Európai Csalásellenes Hivatal (Olaf) a jövőben a Bizottság keretei közül kivéve, független szervezetként működjön. „Ez elméletileg jó is lehetne, mert teljesen független szervezetként hatékonyabb fellépést lehetne feltételezni a szervezetről; de a jelen körülmények között szerintem ez inkább az Olaf gyengítését vonná maga után” – fejtette ki véleményét Deutsch. Hozzátette: ez főleg úgy lenne veszélyes, ha ezzel párhuzamosan megkezdenék az Európai Ügyészi Hivatal kiépítését, ami szerepel a Bizottság jelenlegi tervei között. „Az új intézménynek hosszú távon meglennének az előnyei, de rövidtávon – főleg ha közben az Olaf is kikerül a Bizottság kötelékéből – egyfajta vákuumot eredményezhet az uniós pénzekkel kapcsolatos csalások és visszaélések ellen folytatott küzdelemben. Óvatosan kell ezzel a kérdéssel bánni” – vélekedett a képviselő.
(BruxInfo.hu)