Költségvetés Ellenőrzés

Elfogadták Deutsch Tamás zárszámadási jelentéseit

Elfogadták Deutsch Tamás zárszámadási jelentéseit

2014. 04. 03.

Az Európai Külügyi Szolgálat, az Európai Bíróság és az Európai Számvevőszék 2012. évi mentesítésének jelentéstevője Deutsch Tamás volt. A Költségvetési Ellenőrző Bizottság alelnökeként megköszönte az Európai Számvevőszéknek, a Költségvetési Ellenőrző Bizottság titkárságának a zárszámadási eljárás során nyújtott segítséget és az együttműködést.

Az Európai Bírósággal kapcsolatban a plenáris vitán a fideszes európai parlamenti képviselő kiemelte, hogy a Bírósághoz évről-évre rekordszámú új beadvány érkezik. A legfőbb problémát továbbra is a jelentős ügyhátralék, valamint a függőben lévő ügyek számának folyamatos növekedése jelenti.

Komoly kockázatot jelent a munka folytonosságára az is, amikor egyszerre több bíró mandátuma lejár és a Tanács nem újítja meg megbízatásukat. A jelentés sürgeti a Tanácsot, hogy hagyja jóvá a függőben lévő tervezetet, mely további törvényszéki bírók kinevezésére tesz javaslatot és hozzájárulhatna a gyorsabb ügymenethez és a függőben lévő ügyek számának csökkentéséhez – mondta el Deutsch Tamás.

Az Európai Bíróságnál 2012-ben dolgozó majd kétezer személy közel fele (47,3%) foglalkozik fordítással és tolmácsolással. Ez az arány magasabb, mint bármely más intézménynél és rendkívül költséges adminisztratív kiadásokhoz vezet. Mindenképpen szükség lenne az Európai Bíróság által valamilyen stratégiát kidolgozni arra, hogy a jövőben racionalizálni és csökkenteni lehessen a fordítási és tolmácsolási költségeket.

Jelentős a különbség az intézmények által kiszámított egy oldalnyi fordításra eső költségek összegében. Az Európai Bíróság egy oldal fordítását átlagosan 98 EUR-ért tudja elvégezni, míg ez a költség az Európai Számvevőszéknél átlagosan 246 EUR. A zárszámadási jelentés felhívja az érintett intézményeket, hogy alkalmazzanak egységes számítási metódust a fordítási költségek kiszámításánál.

A jelentés kéri az Európai Számvevőszéket, hogy az éves munkaprogramjának elkészítésekor jobban vegye figyelembe az Európai Parlament és a Költségvetési Ellenőrző Bizottság politikai prioritásait. Szerepel a mentesítési jelentésben az is, hogy az Számvevőszéken belül a földrajzi egyensúly további erősítésére van szükség, különösen a magasabb beosztásokban alulreprezentáltak az elmúlt 10 évben csatlakozott országok.

Aggasztó, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatalnak az érintett intézmények által átadott feltételezett vagy lehetséges csalási esetekkel kapcsolatban nem történik semmilyen nyomkövetés. Maguk az intézmények sem tudják minden alkalommal az adott esettel kapcsolatban, hogy miért szünteti meg az OLAF a nyomozást, vagy milyen eredménnyel zárul a vizsgálat. A mentesítési jelentések felhívják az érintett intézményeket, hogy a következő éves jelentésükben szerepeltessék azt, hogy a már lezárult OLAF nyomozások milyen eredménnyel zárultak.

Meggyőződésem, hogy az Európai Külügyi Szolgálat működési és személyzeti költségei aránytalanul magasak, az EKSZ kötelékében 514 fő dolgozik AD12 vagy magasabb beosztásban, ez több mint fele a Szolgálat összes AD posztjának. A Szolgálat delegációkban dolgozó munkatársai 2012-ben a rendes fizetésükön felül átlagosan fejenként körülbelül havi 8.000 euró további költséget jelentettek az uniós költségvetésnek.

A Szolgálat kötelékében dolgozók között az utóbbi tíz évben csatlakozott tagállamok a menedzseri és az annál magasabb szinteken továbbra is alulreprezentáltak, csak 14%-ot képviselnek, miközben az Unió lakosságának 21%-a lakik ezekben a tagállamok. Alacsony az elmúlt tíz évben csatlakozott tagállamok aránya a 131 küldöttségvezetői álláshelynél, amelyekből csak 20-at töltenek be.

Fontosnak tartottam a jelentésben kiemelni azt is, hogy az újonnan felvett EKSZ-alkalmazottaktól követelje meg nyilatkozat kiadását arra vonatkozóan, hogy korábban nem dolgoztak hírszerzési szolgálatoknak – mondya el Deutsch Tamás.

A fideszes európai parlamenti képviselő fontosnak tartotta elmondani, hogy több előrelépés is történt az érintett intézményeknél a 2011-es mentesítési eljárás óta. Az Európai Bíróság 2012-ben több belső reformot is végrehajtott, a nyitott ügyek számának növekedése 2011-ről 2012-re lassult az egész bíróságot tekintve és a Bíróságtól kapott adatok alapján 2012-ről 2013-ra a "General Court" előtti nyitott ügyek számát minimálisan ugyan, de sikerült az intézménynek csökkentenie.

Üdvözlendő az is, hogy a Számvevőszék jelentősen csökkenteni tudta a különjelentések elkészítéséhez szükséges időt, míg 2008-ban még több mint két évet vett igénybe egy különjelentés elkészítése, addig 2012-re ehhez már csak 20 hónapra volt szükség.
2012-ben a Külügyi Szolgálat a Delegációkban dolgozó 675 uniós köztisztviselőnek biztosított lakhatást, ez összesen 29,8 millió euróba került, ami azt jelenti, hogy átlagosan 3.687 euró/hó/fő költséggel járt a Delegációkban dolgozók elszállásolása. Jó hír, hogy egy új lakhatási politika lépett érvénybe 2014-től, ami a havonta lakhatási támogatásra személyenként kifizethető összeget maximalizálja.

Üdvözlendő, hogy a Szolgálat 2013 nyarán elérte a Rendeletben a Szolgálat kötelékében dolgozó tagállami diplomaták arányára meghatározott egyharmados arányt.
A 2014-ben életbe lépő Staff Regulationnek köszönhetően a Szolgálatnak már mostanra sikerült 4 millió eurót megtakarítania, főleg a Delegációkban dolgozó munkatársak különböző juttatásainak csökkentésével, a jelentés üdvözli ezeket a megtakarításokat, azonban meggyőződésem, hogy további költségcsökkentésre van mozgástér.

A felvetett hiányosságokkal és problémákkal együtt is javasolom a mentesítés megadását mindhárom intézmény vonatkozásában, hiszen azok inkább a hatékony és takarékos működést érintik és nem az intézmények szabályos és törvényes működésével kapcsolatos problémákat jelentenek. Ahogy a Számvevőszék éves jelentése is megállapította, az intézmények 2012. évi gazdálkodása szabályos volt és egyik intézmény esetén sem tárt fel a pénzügyi ellenőrzés jelentős hiányosságokat, szabálytalanságokat – zárta felszólalását Deutsch Tamás.

Az Európai Parlament április 2-án tartotta a zárszámadási jelentések vitáját és a jelentésekről április 3-án szavazott. Deutsch Tamás három mentesítési jelentését nagy többséggel, az Európai Külügyi Szolgálatról szóló jelentést 523 igen szavazattal, a Bíróság mentesítését 553 támogató szavazattal, míg a Számvevőszék zárszámadási jelentését 535 igen szavazattal fogadták el.