Regionális Fejlesztés

Eszmecsere a magyar elnökség regionális politikai eredményeiről az Európai Parlamentben

Eszmecsere a magyar elnökség regionális politikai eredményeiről az Európai Parlamentben

2011. 07. 14.

Kovács Tamás Iván bevezető beszédében elmondta, hogy a magyar elnökség mottója az „erős Európa” volt, s az átfogó elnökségi stratégián belül a Regionális Politika kulcsfontosságú prioritással bírt. Az volt a törekvésünk, hogy tovább erősítsük a kohéziós politikát, hiszen egy erősebb Európa fenntartható növekedést, foglalkoztatást és versenyképességet igényel.

A hozzászóló képviselők egyetértettek abban, hogy a magyar elnökség a kohéziós politika területén példamutatóan teljesített. Elismerően szóltak a professzionális szervezésről, az Európai Parlament-barát hozzáállásról, a Tanácsban tanúsított proaktív magatartásról. Méltatták a tanácsi következtetések kialakítását és elfogadását, a Roma Stratégiát, a Területi Agenda 2020 valamint a Duna-stratégia kapcsán elért eredményeket. Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő (Európai Néppárt, Fidesz) gratulált a magyar kormánynak azért, hogy az elnökség a politikai támadások ellenére sem tért el programjától, és eredményes átalakításokat hajtott végre Magyarországon a regionális politikai területén. Kiemelte, hogy más elnökségek számára is zsinórmértékül szolgálhat az a parlamentbarát magatartás, amellyel az európai polgárokat joggal bosszantó intézményközi vitákra pontot lehetett tenni. Felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt évtizedben kialakult gyakorlatot, melynek értelmében a Bizottság javaslatot tesz a költségvetésre, melynél a Tanács általában kevesebbet szeretne költeni (ez a helyzet a 2012-es költségvetéssel is), a magyar elnökség képes volt megváltoztatni, amikor proaktív módon a 2013-at követő kohéziós politikát illetően a Tanács fogalmazta meg elsőként véleményét. Sőt a tanácsi következtetésekben több forrást igényelnek a kohéziós politika számára.
Kovács Tamás felhívta a figyelmet a kohéziós politika egyik legnagyobb eredményére, a hibaarány csökkenésére, a végrehajtás javulására. A kohéziós politika bebizonyította, hogy olyan eszköz, mellyel valós eredményeket lehet elérni. Egy képviselői kérdésre válaszul elmondta, hogy a roma kisebbség felzárkóztatását eddig is támogatta Magyarország. A marginalizálódott közösségek lakhatási támogatásával kapcsolatosan kifejtette, hogy a kezdeti nehézségeket követően jó irányba halad a végrehajtás. Utalt arra a kísérleti projektre, melynek keretében egy magyar alapítvány támogatja roma kisvállalkozások működését Budapesten és Borsod megyében azáltal, hogy induló támogatást nyújt. A Roma Stratégia kapcsán rámutatott, hogy a kohéziós politika sohasem volt érzéketlen a roma kisebbségek problémáival szemben, a társadalmi befogadás javítása mindig fontos hangsúlyt kapott. Reményét fejezte ki, hogy a keretstratégiára támaszkodva a tagállamok ki fogják dolgozni saját stratégiáikat és a végrehajtásban a kohéziós forrásokat is eredményesen tudják majd felhasználni. Ugyanakkor kiemelte, hogy nem kizárólag a roma etnikumot szükséges támogatni, hanem a szegényekre, és főként a szegény gyermekek sorsára kell nagy figyelmet fordítani. A Duna-stratégia kapcsán hangsúlyozta, hogy a kohézió nem csak uniós szinten értelmezhető, hanem makroregionális szinten is, amely nem más, mint a széles körű partnerség, a többszintű kormányzás megvalósítása a gyakorlatban, mellyel az intézmények együttműködése révén újfajta fejlesztési módszertan alakulhat ki. Egy, a magyar helyzettel kapcsolatos képviselői kérdésre válaszul elmondta, hogy a magyar növekedés (az OECD 3 – 3,5%-os GDP növekedést jelez előre a jövő évre) kulcsa a hagyományosan magas export mellett az élénkülő belső fogyasztás, a kiadáscsökkentés valamint az államadósság jelentős csökkentése. Hangsúlyozta, hogy a vállalkozások terhei csökkentek, és Magyarország egyre vonzóbb a befektetők számára.

A helyettes államtitkár elmondta, úgy véli, a magyar elnökség sikeresen elérte céljait. Minden tőlünk telhetőt megtettünk a kulcsfontosságú stratégiai kérdések közös értelmezésének kialakításáért, az esetleges félreértések rendezéséért. Megfelelően előkészítettük a terepet a soron következő elnökségi trió számára a rendelettervezetek hivatalos tárgyalásaihoz, és ezáltal hozzájárultunk ahhoz, hogy a 2013 utáni kohéziós politika programjai időben elindulhassanak.