Regionális Fejlesztés

Hatékonyságot és kiszámíthatóságot a kohéziós politika végrehajtásában

Hatékonyságot és kiszámíthatóságot a kohéziós politika végrehajtásában

2011. 03. 23.

Az Európai Parlament Regionális Fejlesztési Bizottságának március 22-i ülésén szavaztak a képviselők Jens Geier véleménytervezetéről (az Európai Unió 2009-es pénzügyi évre szóló általános költségvetésének végrehajtására vonatkozó mentesítésről), mely során a Deutsch Tamás európai parlamenti képviselő (Európai Néppárt, Fidesz) által benyújtott módosító indítványt nagy többséggel fogadta el a parlamenti bizottság. Az eredeti dokumentum 5. paragrafusa szerint "a költségvetési rendelet felülvizsgálatával összefüggésben hangsúlyozza, hogy harmonizálni kell a megosztott irányítás alá tartozó kohéziós programokkal kapcsolatos szabályokat és irányítási rendszereket". Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) rendszerét vezetnék be a kohéziós politika vonatkozásában is, ami éves elszámolásokat és évenkénti pénzügyi zárásokat jelentene.

Mindez nem illeszkedik a kohéziós politika többéves végrehajtási ciklusához. További problémát jelent, hogy az Európai Bizottság semmilyen kézzel fogható indokkal nem támasztotta alá, hogy ez miért lenne jó a tagállamoknak. A tagállamoknak sokkal több adminisztratív munkát kellene végezniük. Ezen felül egy ilyen rendszerszintű módosítás jelentős mértékű változtatást jelentene a kohéziós politika végrehajtásában, és a nem kialakult gyakorlat miatt egy ideig a lassúság, a bizonytalanság és a hibák nagyobb lehetősége jellemezné az új rendszert.

Deutsch Tamás módosító indítványa ezeknek a hiányosságoknak a kiküszöbölését célozza azáltal, hogy a "harmonizálni" kifejezést az "egyértelműsíteni"-re cseréli. "Egy, a KAP-hoz hasonló rendszer bevezetése a kohéziós politika vonatkozásában csökkentené a végrehajtás kiszámíthatóságát, biztonságát. A gyakorlat hiánya miatt az elején a végrehajtás lassabbá is válna, és a hibák lehetősége is növekedne. Emellett mivel szinte minden, a végrehajtással kapcsolatos felelősség a tagállamokra hárulna, így a végrehajtás sokkal bürokratikusabbá is válna, hiszen a tagállamok az eddigieknél is nagyobb mértékben kerülnék a kockázatokat. A hatékonyság és a biztonság szempontjából tehát nagy jelentősége van e módosító indítvány elfogadásának" – fejtette ki a szavazás kapcsán Deutsch Tamás.