Hírek

Kaleidoszkóp – Pécs 2010 kiállítás megnyitó

Kaleidoszkóp – Pécs 2010 kiállítás megnyitó

2010. 02. 24.

Mi, magyarok tudjuk, hogy Pécs már régóta, évszázadok óta Európa egyik kulturális fővárosa! Kétezer éves múltja, történelme, kulturális öröksége feljogosítja minderre. A pécsiek azt szeretnék megmutatni, hogy milyen szellemi, kulturális, történelmi és szakrális értékeik vannak, mert a város ezeknek köszönheti, hogy kétezer éve létezik.

A város szellemisége, élő, nyüzsgő mindennapjai, kulturális forgataga az, amely valójában képes kifejezni, miért is Pécs Európa Kulturális Fővárosa 2010-ben. Pécs olyan város, amely összeköti az embereket, összeköti a kultúrákat, s ezáltal valódi, a hagyományokon alapuló új értékeket teremt. Ezt igyekszik bemutatni, kézzelfoghatóvá tenni a 2010-es programokon keresztül és a „Kaleidoszkóp – Pécs 2010” kiállítással is.

Jerzy Buzek megnyitó beszédében kiemelte: „Örömmel tölt el, hogy a tizenkét pécsi kortárs művész alkotását megtekinthetjük. Ezek a festmények és szobrok egy kis ízelítőt adnak a városban az év során megrendezésre kerülő 30 művészeti fesztiválról, számtalan koncertről, tánc és színházi előadásokról. Ez a programsorozat azért nagy jelentőségű, mert, a kelet-közép-európai művészetet és a kultúrát éveken át nem lehetett bemutatni, a saját országunkban a cenzúra, külföldön pedig a vasfüggöny miatt”.

Páva Zsolt elmondta: „Pécs sokszínű, izgalmas város. Úgy hiszem, emiatt érdemelte ki az Európa Kulturális Fővárosa címet. Ezt a sokszínűséget igyekszünk bemutatni, kézzelfoghatóvá tenni a 2010-es programokon keresztül.”

Deutsch Tamás szerint Európa jövője, gyarapodása, és sokat emlegetett versenyképessége a foglalkoztatás javulása, a gazdaság növekedése, a klímaváltozás problémái, a zöld gazdaság megteremtése, az innováció, a kutatás-fejlesztés megerősítése, a szélessávú internet-hozzáférés további terjesztése előtt, de mindenképpen ezekkel egy sorban Európa példátlanul gazdag, kiapadhatatlan és folyamatosan gyarapodó kulturális energiáinak hasznosításán múlik.

„Mentsük meg a kultúránkat!” Így fejezte be nagy sikerű koncertjét a 3. ráadás után, ami egy Bartók inspirációjú rögtönzés volt, 2007-ben Keith Jarret, a világhírű jazz-zongorista a Művészetek Palotájában, Budapesten. Egy amerikai hívta fel a figyelmünket erre az üzenetre, nem patetikusan, hanem őszinte egyszerűséggel” – fogalmazott a néppárti politikus. 

Háttér:
A tárlat tizenkét meghatározó pécsi kortárs alkotó – Benedek Barna, Ernszt András, Ficzek Ferenc, Gyenis Tibor, Lantos Ferenc, Leitner Barna, Lengyel Péter, Makra Zoltán, Miklya Gábor, Pinczehelyi Sándor, Somody Péter és Varga Rita – műveiből válogat. A kiállítás rendkívül változatos anyaga (festmények, printek, szobrok, (video)installációk) – amit Salamon Péter, a Pécs2010 Menedzsmentközpont kulturális menedzsere és Doboviczki Attila, a Közelítés Művészeti  Egyesület elnöke állított össze – a generációk és műfajok közötti átjárhatóságra és egymásra hatásukra épül. Az egyes alkotók közötti mester-tanítvány viszony, és a különböző médiumokon átívelő szimbólumhasználat párbeszédet hoz létre az azonos alapokon nyugvó, mégis sokféleképpen megnyilvánuló művészi szándékok között. Ez a különleges válogatás egy önmagán túlmutató diskurzus szimbóluma, sajátos módon fogalmazva meg azt a kulturális küldetést, amelyet Pécs Európa Kulturális Fővárosaként vállalt.
A megnyitón a GoBe Dance Company kortárs tánccsoport tartott bemutatót.

Ide kattintva megnézheti a kiállításhoz kapcsolódó videót!

Ide kattintva megnézheti a kiállításon készült fényképeket!