Regionális Fejlesztés

Magyar érdekek az EU regionális fejlesztési politikájának alakításában

Magyar érdekek az EU regionális fejlesztési politikájának alakításában

2010. 09. 07.

Surján László javaslatára a bizottság kiállt a Régiók Európája mellett, és szorgalmazta az elmaradt térségek mielőbbi felzárkóztatását. A kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő hangsúlyozta: „A regionális politika központi szerepet játszik az Unió válságkezelési stratégiájában annak érdekében, hogy tisztességes egyensúlyt teremtsünk a foglalkoztatás, a munkahelyek biztonságának követelménye és az üzleti körök rugalmasságra vonatkozó igénye között”.

A Surján-véleményben a Regionális Fejlesztési Bizottság – valamennyi képviselő támogatásával – bizottsági prioritásként fogadta el a Duna-menti népek közötti megbékélést célzó kísérleti projekt gondolatát. A néppárti politikus reméli, hogy a kísérleti projekt európai parlamenti támogatása olyan források (3 millió euró) megnyílását eredményezi, melyekből a nemzetek közötti megbékélést és a közös regionális identitás kialakulását elősegítő ifjúsági programok nyerhetnek támogatást térségünkben. 

Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő javaslatát elfogadva a kísérleti projekt-kezdeményezésbe bekerült egy olyan közös adatbázis létrehozásának gondolata, amely hozzáférést biztosít az adott régióban a fejlesztéspolitika területén felhalmozódott szaktudáshoz; emellett egy olyan pán-európai szakértői hálózat kialakításának ötlete is, mely a már meglévő programok, valamint az új kezdeményezések számára nélkülözhetetlen információkat kezelné és juttatná el az érdekeltekhez. Deutsch Tamás kiemelte: „Az elfogadott kezdeményezés parlamenti támogatása áttörést jelenthet a Duna-menti együttműködésben, ami javíthatja hazánk pozícióját a készülő európai Duna Stratégia kidolgozásában és végrehajtásában”. 

Surján László és Deutsch Tamás egyaránt nagy sikerként könyvelte el a hétfői bizottsági szavazás eredményét. A Duna-menti népek közötti megbékélést célzó uniós szintű támogatás azt mutatja, hogy a bizottság felismerte, hogy a gazdasági megfontolásokon túl fontos a társadalmi viszonyok szempontjait is figyelembe venni a fejlesztéspolitikában. Civakodó Közép-Európára ugyanis nem lehet építeni. A megbékélés hiánya az EU jövőjét is veszélyezteti.