2011. 01. 18.
Deutsch Tamás (Fidesz) egyebek között arról beszélt, hogy amíg a szocialisták és a liberálisok koalíciója volt hatalmon, „Magyarországon nyolc esztendőn keresztül folyamatosan gyengült a demokrácia, tömegessé vált az emberi jogok sérelme. Magyarországon gyengült nyolc esztendőn keresztül a sajtószabadság.” „Ezzel kapcsolatban az európai szocialistáknak és az európai liberálisoknak szava sem volt” – tette hozzá. A tavaly év végén elfogadott új médiatörvény viszont szerinte „garanciáját adja a sajtószabadságnak”. Kettős mércének nevezte, hogy „ilyen körülmények között éri éles támadás Magyarországot és az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő magyar kormányt”.
A szlovákiai magyar Mészáros Alajos (MKP) szerint nem fér hozzá kétség, hogy Magyarország mindig a demokrácia élharcosai közé tartozott. „Ki kérdőjelezné meg 1956-ot, 1989-et vagy 2006 őszét?” – tette fel a kérdést. Mint mondta, nagyon megdöbbenti, hogy „bizonyos politikai erők” negatív kampány indítottak a soros EU-elnök ellen, egyebek között a médiatörvény ürügyén. Úgy vélte,”nem jogi kérdésről van itt szó, hanem politikai vesztesek támadásáról, ők próbálják kikezdeni az egységes európai eszmét”. Felelőtlennek és veszélyesnek mondta „az elnöklő ország ilyen jellegű lejáratását”.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciójából érkezett lengyel Marek Henryk Migalski arról beszélt, hogy a Magyarország elleni egyes megnyilatkozások, mint Martin Schulz szocialista frakcióvezetőé, azt mutatják , hogy egyesek szerint az unióban bizonyos országok még mindig felsőbbrendűek, mint más tagállamok. Az ilyen diszkriminációnak véget kell vetni, minden tagállam egyenrangú – szögezte le.