Költségvetés Ellenőrzés

OLAF Reform – a hatékonyabb csalás elleni fellépés felé

OLAF Reform – a hatékonyabb csalás elleni fellépés felé

2012. 10. 08.

A szakbizottság hétfői ülésén a közösségi forrásokat érintő csalások ellen fellépő Hivatal reformjának nyolc éve tartó munkája érkezett egy fontos állomáshoz. A német Ingeborg Graessle által benyújtott javaslatcsomagot a szakbizottság nagy többséggel elfogadta. Az eredeti európai bizottsági javaslatot a Parlament jelentősen átalakította, majd visszaküldte a Bizottsághoz, Algirdas Semeta biztos egy új rendelettervezettel állt elő, mely a Parlament kéréseit csak részben vette figyelembe. A jelentéstevő kiemelte, hogy a magyar, majd később a lengyel és a dán elnökség nagyon sokat tett azért, hogy sikerüljön megállapodni a jogszabálytervezetről.

A német néppárti képviselőasszony kiemelte, hogy a Coreper által 2012 júliusában elfogadott szövegben már bekerült a Parlament kéréseinek nagy része. A kialakított kompromisszumos szöveg hétfői szakbizottsági elfogadása azt jelenti, hogy az OLAF Reformjára vonatkozó jogszabálycsomag életbe lépése már belátható időn belül megtörténik.

A reform legfontosabb vívmánya, hogy beemeli az Európai Unió Alapjogi Chartáját a csalás-elleni nyomozásokkal kapcsolatos joganyagba. Pontosítja a szabálytalanság fogalmát, továbbá a rendeletbe került az "Unió pénzügyi érdekeinek sérelmére elkövetett csalás" fogalma. A Hivatal által folytatott nyomozás által érintett személyek, tanúk és "kiszivárogtatók" védelmének jogát megteremti, valamint az eljárások során a nyomozati anyagokhoz való hozzáférést biztosítja a védelem számára. Jelentősen javítja az új rendelet a kétirányú információcserét a tagállamok és az uniós szervek között, a tagállamokra az OLAF nyomozati munkájának megkönnyítése érdekében információátadási kötelezettségeket ró az uniós költségvetést érintő csalási eseteknél. A rendelet szabályozza és tisztázza az OLAF Felügyelőbizottság és a Főigazgató szerepét és feladatait, amelyeket az Unió pénzügyi érdekeinek védelmében látnak el, a Felügyelőbizottság nagyobb "autonómiát" élvez majd ez után a Főigazgatótól, akit ellenőrizni hivatott. A jogszabálytervezetről az Európai Parlament az október végi strasbourgi plenáris ülésén szavaz majd.