Hírek

Rendhagyó tanóra Deutsch Tamással

Rendhagyó tanóra Deutsch Tamással

2010. 03. 27.

Szó esett arról, hogy Európa hosszú időn keresztül a világ vezető térsége volt, mára azonban az észak-amerikai, az ázsiai és az arab térség megerősödése miatt a történelmileg természetesnek gondolt elsőbbsége megszűnt. Az európai kontinenst ma már nagyrészt lefedi az Európai Unió – aminek a területén tavaly óta már 500 millióan élünk – sok sikert volt képes elérni. Az Európai Unió azonban sokáig önmagával volt elfoglalva, és lényegében a bürokrácia irányította, amit nem lehet szeretni.
¬ Az Európai Unióval bürokráciaként nem lehet azonosulni. Ezért egyáltalán nem véletlen az Európai Parlament szerepének az erősödése, hiszen ez az Unió egyetlen olyan intézménye, amelyet a polgárok maguk választanak – hangsúlyozta Deutsch Tamás, aki kitért az 1968-as diáklázadásokra is, melyek korszakhatárt jelentettek. Ekkorra a II. világháború után született első nemzedék már egyetemista korú volt, s az akkori fiatalok generációs élménye gyökeresen különbözött szüleikétől, akik a romba döntött öreg kontinenst újjáépítették.
– Az új nemzedék másként látta a világot és mást akart. Erre oda kellett figyelni ahhoz, hogy a közös jövőről valóban gondolkodni lehessen. Meg kellett hallgatni az érintettek, a fiatalok véleményét is, hogy saját döntésük szerint alakíthassák életüket – jelentette ki az európai parlamenti képviselő.
Deutsch Tamás szerint a fiataloknak fontos meghallgatniuk szüleik, nagyszüleik, tanáraik bölcs tanácsait, de csak segítségként kell azokra tekinteniük. Nem kell elfogadniuk csupán azért az előző nemzedékek véleményét, mert azt az idősebbek mondták, hanem meg kell teremteniük saját maguk számára a világot. A fiatalok döntő többségében kialakul az a természetes erkölcsi képesség, hogy a jót és a rosszat, a helyest és a helytelent meg tudják különböztetni egymástól. Ennek tükrében érdemes végig gondolniuk a mindennapjaikban felmerülő kérdéseket, és saját maguknak kell meghozniuk a fontos döntéseket. Nem mások életét kell élniük, hanem meg kell határozniuk saját céljaikat, s vállalniuk kell az ezek elérésével járó szellemi és fizikai fáradtságot is. Mindezek mellett komoly teljesítményre, tudásra és tapasztalatra van szükségük a boldoguláshoz. Biztosítani kell számukra a lehetőségeket Magyarországon is, hogy akik külföldre mennek tanulni, tapasztalatot szerezni, és önmagukat próbára tenni, azok utána hazajöhessenek, családot alapíthassanak és a kint megszerzett tudásukat itthon kamatoztathassák