Költségvetés Ellenőrzés

Vita a Költségvetési Ellenőrzési Bizottságában az európai területi együttműködési célkitűzésnek nyújtott támogatásról

Vita a Költségvetési Ellenőrzési Bizottságában az európai területi együttműködési célkitűzésnek nyújtott támogatásról

2012. 04. 25.

Az Európai Bizottság javaslata alapján az európai területi együttműködés (ETE) önálló, három komponensű célkitűzés marad 2013 után is, amelyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) finanszíroz, azonban ezen programok specifikumai miatt az európai területi együttműködést külön rendelet szabályozza (amelyet az általános és az ERFA rendelettel együtt kell értelmezni).
Az ETE célkitűzésre a Bizottság 11,7 milliárd euró költségvetést javasolt (kohéziós források 3,48%-a), mely jelentős növekedést jelent az aktuális 2,52%-hoz képest. A források 73,24%-a határ menti, 20,78%-a transznacionális, 5,98%-a interregionális együttműködésre lenne fordítható. A közel egyszázalékos aránybeli forrásnöveléssel Deutsch Tamás egyetért. Ennél nagyobb növelés azonban a fideszes képviselő szerint nem támogatandó, mivel a tagállamokra jutó források maximálása miatt az erre jutó többletből több tagállam – így Magyarország – nem részesülne.
A határ menti illetve a transznacionális együttműködés célja változatlan marad, azonban az interregionális együttműködések területe kiegészül a fenntartható város- és vidékfejlesztés, az ETT-k alkalmazása és a területi kohézió témáiban történő tapasztalatcserével. A területi lefedettség mind a határ menti, mind a transznacionális együttműködések esetében kibővül. Hangsúlyosabban jelenik meg a legkülső régiók szerepe, valamint új elemként jelentkezik, hogy a transznacionális komponens keretében a makro-regionális és tengeri stratégiák kialakítása és végrehajtása támogatható.
A programok prioritási tengelyeket tartalmaznak, amelyek mindegyike csak egy alap által támogatható és közvetlenül kapcsolódik egy tematikus célkitűzéshez, melyből négy választható a tematikus koncentráció jegyében. Egy tematikus célon belül több beruházási kategória is finanszírozható. A tematikus koncentráció és a befektetési prioritások kapcsán a fideszes képviselő szerint nagyobb rugalmasság szükséges.
Új elem, hogy minden ETE program esetében 75% a prioritás szintű közösségi társfinanszírozási arány felső határa, függetlenül attól, hogy az érintett terület melyik régiós kategória alá tartozik. Deutsch Tamás szerint a társfinanszírozási arány további tárgyalást és módosítást igényel, mivel a javasolt 75% nagyon hátrányos a kevésbé fejlett országok számára.