Európai Parlament

A Magyar Paralimpiai Bizottság közgyűlése: MPB év sportolói, év edzői díjak átadása

A Magyar Paralimpiai Bizottság közgyűlése: MPB év sportolói, év edzői díjak átadása

2011. 11. 25.

Az első napirendi pontban dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője adott rövid, de nagyon fontos tájékoztatást az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról. Elmondta, hogy a londoni játékokig minden kvótát szerzett sportolót többször ellenőriznek majd. Kiemelte a holléti információk pontos megadásának jelentőségét.
„Ezt nagyon komolyan kell venni, aki ugyanis tizennyolc hónapon belül három alkalommal azért nem ellenőrizhető, mert nem található ott, amit a holléti információban megadott, akkor legalább egy évre eltiltják” – mondta Tiszeker Ágnes. „Ezen kívül mindenkinek részt kell vennie egy továbbképzésen, melyen a doppingszerekről tartunk előadást, ez is feltétele a paralimpiai részvételnek.”
Ezután Tóth Veronika, az MPB nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársa tartott színes, érdekes, vidám hangulatú prezentációt a jövő évi nyári játékok helyszíneiről. A létesítmények mellett bemutatta a paralimpiai falut (amely nagyon hasonlít majd a pekingire), de még a paralimpia kabalaállatkáiról is megtudhattuk, miért van mindkettőnek csak egy-egy szeme (mert mindkettő kamerát is szimbolizál, amely rögzíti az eseményeket).
Ezt követte az együttműködési megállapodás aláírása a Semmelweis Egyetemmel. A szerződést dr. Tulassay Tivadar, az egyetem rektora, dr. Tóth Miklós dékán és Gömöri Zsolt, az MPB elnöke írták alá.
„Nagy megtiszteltetés, és nagy kihívás számunkra az MPB versenyzőinek felkészülését segíteni” – mondta rövid beszédében dr. Tulassay Tivadar. „Azonban rendelkezésre állnak azok a klinikai körülmények, melyekkel meg tudunk ezeknek az elvárásoknak.”
„Olyan programot szeretnénk elindítani, amely minden paralimpiai résztvevőnek biztosít olyan szűrővizsgálatokat, melyek az egészségi állapot alapos felmérésével rengeteget segítenek a felkészülés tervezésében” – emelte ki Gömöri Zsolt, aki a folytatásban összefoglalta az idei év legfontosabb eseményeit, és szólt pár szót a 2012-es tervekről is.
„2011-ben több nagy versenyre is központi edzőtáborokban készülhettek versenyzőink, kiemelt sportágakként kezeltük a csörgőlabdát és a női ülőröplabdát, sajnos egyik csapatsportágban sem sikerült kvótát szerezni. Az IBSA Világjátékokon elmaradtak az eredmények a várakozásainktól, a heti 3-4 edzés nem elég, ha lépést akarunk tartani a külföldi vetélytársakkal, akkor heti 7-8 edzésre lenne szükség. Idén három kiemelkedő hazai nemzetközi versenyt rendeztünk Egerben, ahol az asztaliteniszezők, vívók és erőemelők mérték össze tudásukat. Jövőre is tervezünk Egerbe versenyeket, az asztalitenisz és a vívás mellett az erőemelést is megrendezzük ismét, ha sikerül beilleszteni a londoni paralimpia miatt sűrű versenyprogramba.”
Gömöri Zsolt hozzátette: a magyar paralimpiai csapatnak az Allianz a biztosítója, minden kerettagnak rendezett a biztosítása, ami nemcsak a versenyekre, hanem a felkészülés időszakára is érvényes, ami óriási előrelépés ezen a téren.
A tavalyi eseményeket felidézve Gömöri Zsolt kiemelte a Budapesten óriási sikerrel rendezett IPC végrehajtó bizottsági ülést, illetve Moszkvában az Európai Paralimpiai Bizottság kongresszusát, amelyhez szorosan kapcsolódott a Jelena Muhina-díj átadása. A korábbi kiváló tornásznőről elnevezett díjat idén első alkalommal nemcsak oroszok vehették át, hanem két külföldi sportember is megkapta, egyikük Szekeres Pál volt.
A január 1-én hatályba lépő új Sporttörvényről Gömöri Zsolt elmondta, hogy jövőre csak a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) tartja meg köztestületi státuszát, az MPB-nek a hatályba lépés után 60 napon belül a jogfolytonosság biztosításával országos fogyatékos sportszövetséggé kell alakulnia.
A jövőre vonatkozó elképzelések kapcsán volt szó a 2013-as siketlimpiáról, melynek rendezéséről megszületett a politikai döntés, ha az anyagi háttér biztosítása is megoldódik, akkor Budapest rendezi a játékokat. Az utánpótlás területén folynak az előkészületek a csatlakozásra a Heraklész és a Sport XXI programhoz.
„A következő év legfontosabb feladata a zavartalan londoni felkészülés biztosítása és az eredményes londoni szereplés” – mondta az MPB elnöke. „Az idei évhez hasonlóan a paralimpiai felkészülésre elkülönített támogatás jelenik meg a költségvetésünkben. A jövő évi tervek között szerepel egy nemzetközi paralimpiai orvoskonferencia magyarországi rendezése, ez lenne az első ilyen jellegű esemény, aminek a tervét nagy örömmel fogadta az IPC.”
A közgyűlés díjátadásokkal ért véget. Paralimpiai Érdemérmet kapott edzői pályafutása elismeréséül Kovács Győző asztalitenisz-edző, aki már több mint 40 éve foglalkozik játékosok felkészítésével, nevelésével.
A 2011-ben elért kimagasló eredményeiért elismerésben részesült a vívók közül Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Szekeres Pál, Tóth Tamás, Osváth Richárd, Juhász Veronika, az atléták közül az értelmileg sérültek nemzetközi viadalain remeklő Biacsi-ikrek, Ilona és Bernadett, és az asztaliteniszező Pálos Péter (külföldi versenyen vesz részt, ezért nem tudott eljönni a díjátadóra), paralimpikonok közül az úszó Sors Tamás (edzőtáborban készül, ezért nem tudott eljönni), Vereczkei Zsolt, az erőemelő Szávai Csaba, a csapatban elért eredményekért Dani Gyöngyi, Krajnyák Zsuzsanna, Pálfi Judit és Juhász Veronika.
A kiváló eredményekhez szükség volt az edzők remek munkájára is, a szakemberek közül Beliczay Sándor, Feczer Viktor, László Dezső, Magyarovits Zoltán, Pass Ferenc, Antal Andor, Kenderes Gábor, dr. Anatolij Petrov, Sors Tamás edzője versenyzőjével edzőtáborban készül, ezért nem tudta átvenni a díjat. A szövetségi kapitányok közül pedig dr. Sós Csaba és Kovács Iván részesült elismerésben.

www.hparalimpia.hu