Európai Parlament

Hatalmas vihart kavart az Altus-botrány

Hatalmas vihart kavart az Altus-botrány

2015. 04. 27.

Az európai parlamenti képviselő hétfői sajtótájékoztatóján felidézte, "állítólag nyílt eljárásban, állítólag több pályázó közül kiválasztva, állítólag megfelelő szakmai előkészítés után az Európai Bizottság úgy döntött, hogy a Gyurcsány Ferenc magántulajdonában lévő Altus Zrt.-nek ad egy 5 millió eurós – mintegy másfél milliárd forintos – szakértői megbízást". A megbízási díjért a cégnek az EU 28 országában kell ellenőriznie, értékelni a 2014-2020 közötti uniós költségvetési időszak első két évében az operatív programokat – tette hozzá Deutsch Tamás.

Az Altus-botrány joggal kavart hatalmas vihart – jelentette ki, hangsúlyozva, az unió működése során eddig még nem fordult elő, hogy egy aktív pártpolitikus magáncége „hihetetlen nagy összegű” megbízást kapjon az Európai Bizottságtól. Szavai szerint a testület bármelyik tagállamban „ennél jóval kevésbé gyanús, ennél jóval kevésbé visszaélés-szagú, ennél jóval kevésbé összeférhetetlennek tűnő ügyben a lehető legnagyobb szigorral lépne fel”, és szólítaná fel az adott ország kormányát, hogy mondja fel a szerződés támogatását.
 

A politikus rámutatott, ez az eljárás megerősíti az EU-ellenes sztereotípiákat, és aláássa az uniós intézmények iránti bizalmat.

Deutsch Tamás szerint nem szabad olyan döntéseket hozni, amelyek ellentétesek az Európai Bizottság írott és íratlan, a politikai összeférhetetlenséget szigorúan meghatározó szabályaival, és amelyek felvetik a burkolt pártfinanszírozás kérdését.

„Gyurcsány Ferenc és az Altus elérte azt, hogy hárommillió forintos napidíjért dolgozik” – hívta fel a figyelmet, megjegyezve: „ezt a pénzt Gyurcsány Ferenc családi vállalkozása zsebre teszi”.

Szólt arról is, hogy az Európai Néppárt fideszes és KDNP-s képviselői kérdésekkel fordultak az Európai Bizottsághoz. Ki és milyen eljárásban választotta ki Gyurcsány Ferenc magáncégét? Mi indokolta, hogy a korábbi időszakhoz képest eltérően most kiszervezik ezt a szakértői munkát? Tudtak-e a cég „patyolattisztának semmiképpen sem nevezhető múltjáról”, a korrupciós ügyekről és a privatizáció időszakában betöltött szerepéről? – sorolta.

Kijelentette, az Európai Bizottságnak azonnal fel kell mondania az Altus Zrt.-vel kötött, 1,5 milliárd forint értékű szakértői szerződést, valamint vizsgálatot kellene elrendelnie, amely tisztázza, hogyan születhetett meg ez a megbízás, valamint meg kellene állapítania a személyi felelősséget is az ügyben.

Tájékoztatott arról is, hogy az Európai Parlament plenáris ülésén, valamint a költségvetési ellenőrzési bizottságban is felvetik majd a kérdést.